aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Sławomir Tułaczyk

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze spotkali się dzisiaj (czwartek, 14 czerwca) z profesorem Sławomirem Tułaczykiem - pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kalifornijskiego, absolwentem kamiennogórskiego "ogólniaka".

Profesor jest także absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorat uzyskał w Kalifornijskim Instytucie Technicznym (Caltech) – jednej z najlepszych prywatnych uczelni w Stanach Zjednoczonych i świecie, której absolwenci i pracownicy naukowi otrzymali 34 Nagrody Nobla.

Profesor jest uznanym w świecie autorytetem w dziedzinie glacjologii, w szczególności w zakresie badań lądolodów Antarktydy, Grenlandii i Islandii. W uznaniu zasług za wkład w badania naukowe profesor Sławomir Tułaczyk został uhonorowany nadaniem nazwy Tulaczyk Glacier jednemu z lodowców w Górach Ellswortha, najwyższym paśmie górskim na Antarktydzie.

Podczas spotkania profesor mówił głownie o swoich badaniach prowadzonych na Antarktydzie w ostatnich kilku latach we współpracy z naukowcami między innymi z Danii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Profesor przedstawił stosowane metody badań - głębokie na 800 metrów odwierty w powłoce lodowej czy wykorzystanie eksperymentalnego robota torującego sobie drogę w grubej warstwie lodu poprzez topienie w niej korytarza dzięki termicznej głowicy stanowiącej element czołowy robota,. Opowiadał o problemach logistycznych związanych z organizacją wypraw na Antarktydę, o życiu przez kilka miesięcy w krainie śniegu oraz mrozu i prowadzeniu w tych warunkach badań.

Profesor wskazywał, że badania prowadzone przez niego i jego kolegów służą nie tylko poznawaniu lądolodu Antarktydy i znajdujących się pod nim rzek i zbiorników wodnych, ale także poszukiwaniu środowisk, w których warunki są podobne do tych, które najprawdopodobniej panują w ocenach na niektórych księżycach planet układu słonecznego. Znalezienie takich środowisk na Ziemi pozwoliłoby testować metody i narzędzia badawcze przed naukowymi wyprawami kosmicznymi na te księżyce. W trakcie spotkania profesor powiedział, że właśnie jutro pewien wycinek wyników badań, prowadzonych przez niego i osoby z nim współpracujące, zaprezentowany zostanie w artykule, który ukaże się tygodniku "Nature" - jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Podsumowując spotkanie profesor stwierdził między innymi, że podczas prowadzonych badań naukowych zrozumiał jak unikalnym tworem jest Ziemia i że niezwykle ważne jest dbanie o jej harmonijny rozwój.

Podczas spotkania obecna była na sali mama profesora - Jadwiga Tułaczyk, która jest mieszkanką Kamiennej Góry.

fot. ZSO Kamienna Góra

 

 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez