aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Opawa - Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa

Wczoraj (piątek, 9 marca) przedstawiciele wsi Opawa i gminy Lubawka uczestniczyli w Nadarzynie w ogólnopolskiej konferencji "Niepodległa i inspirująca wieś polska".

 

Jednym z elementów konferencji było podsumowanie konkursu "Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa", w którym Opawa reprezentowała województwo dolnośląskie. Do konkursu zgłoszonych zostało blisko 100 projektów z 15 województw. Każdy projekt oceniany był przez komisję konkursu składającą się z ekspertów Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów i przedstawicieli 6 Urzędów Marszałkowskich. Projekty oceniane były po względem formalnym, merytorycznym i na podstawie kart oceny w dwóch etapach, wojewódzkim i krajowym. Opawa zgłosiła projekt zrealizowany w 2016 roku - Nasze wspólne miejsce odpoczynku "Opawska ostoja". Projekt zrealizowało stowarzyszenie "Brama Opawska" z funduszu sołeckiego, programu "Działaj Lokalnie X" oraz LSIO. W ramach projektu w centralnym punkcie wsi powstał park dla mieszkańców i turystów. Opawa zajęła 9 miejsce w Polsce. Nagrodą jest 1000 zł, który przeznaczony zostanie na kolejne działania we wsi.

Konkurs wygrały Dankowice z gminy Krzepice (woj. śląskie). Drugie miejsce zajęły Chrząstowice z gminy Wolbrom (woj. małopolskie), a trzecie Prądy z gminy Dąbrowa (woj. opolskie). Wyróżnione zostały: Piaseczna Górka gmina Morawica (woj. świętokrzyskie) i Zastań gmina Wolin (woj. zachodniopomorskie).

Konferencja "Niepodległa i inspirująca wieś polska" zorganizowana została przez Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza i Gminę Nadarzyn przy partnerstwie merytorycznym Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów i pod patronatem naukowym PAN i medialnym Gazety Sołeckiej. Uczestnicy zapoznani zostali z przykładami aktywności sołectw, wysłuchali informacji "Niepodległa wieś 100 lat temu i dziś" oraz dotyczącej "Odnowy wsi".

Opawa - Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez