aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

zus76 doradców płatników składek już czeka na przedsiębiorców w placówkach ZUS na Dolnym Śląsku. Z ich bezpłatnych usług możesz skorzystać, jeśli jesteś przedsiębiorcą lub prowadzisz małą firmę rodzinną. Jeśli masz wątpliwości jak płacić składki do ZUS w nowym roku lub chciałbyś wiedzieć czy nie masz zaległości w ZUS od 1 lutego w każdej placówce ZUS możesz o to zapytać właśnie doradcę płatnika składek.

 

W całej Polsce funkcję doradcy pełni 732 konsultantów. We wrocławskim oddziale ZUS doradców jest 27, w wałbrzyskim 30 a legnickim 19. Z ich usług już skorzystali pierwsi przedsiębiorcy. Doradca odpowiada na wszystkie pytania z zakresu ubezpieczeń i składek. Z usług doradcy każdy płatnik może skorzystać całkowicie za darmo.

- Doradcami zostali najlepsi z naszych konsultantów, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie i zdali egzamin – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. -To daje gwarancję, że każdy z naszych płatników dostanie nie tylko wyczerpującą odpowiedź na swoje pytania, ale otrzyma także pomoc w wypełnieniu dokumentów, założeniu indywidualnego konta na naszym portalu oraz pozna zasady rozliczania się z nami za pomocą programu Płatnik – zapewnia rzeczniczka.

W czym pomoże doradca?

Doradca płatnika składek udzieli Ci wsparcia w temacie ubezpieczeń i składek. Odpowie też na wszystkie pytania dotyczące obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, czyli:

  • powie, jaki jest Twój numer rachunku składkowego (NRS), na który powinieneś opłacać składki
  • poinformuje o zasadach opłacania składek i rozliczania wpłat
  • wyjaśni wątpliwości w zakresie rozliczenia wpłaty, której dokonałeś i stanu Twoich rozliczeń ZUS
  • wyjaśni, jakie informacje i dlaczego widzisz na swoim profilu na portalu PUE ZUS
  • poinformuje o wysokości opłaconych przez Ciebie składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne dla celów podatkowych
  • wyjaśni wątpliwości na temat sporządzania i wysyłania dokumentów w Programie Płatnik i aplikacji e-Płatnik
  • założy Ci konto na elektronicznym portalu PUE ZUS – jeśli jeszcze go nie masz
  • odpowie na pytania dotyczące rejestracji działalności gospodarczej, zasad zgłaszania do ubezpieczeń, wysokości składek, zasad wypełniania i korygowania dokumentów
  • wyjaśni zasady opłacanie składek za „nianie” i zasady dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom
  • poinformuje co możesz zrobić, jeśli masz zaległości w opłacaniu składek

Gdzie znajdziesz doradcę?

Z usług doradcy płatnika składek możesz skorzystać w każdej placówce ZUS. Na ekranie biletomatu w sali obsługi klienta wybierz „Składki/Ubezpieczenia”, a następnie „Doradca płatnika”.

Jak przez Internet możesz zarezerwować wizytę w ZUS?

Jeśli masz konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), możesz przez Internet zarezerwować wizytę u doradcy płatnika składek. Nie musisz wtedy czekać w sali obsługi na swoją kolejność.
Wejdź na stronę www.zus.pl i zaloguj się na PUE.
W panelu głównym PUE, po lewej stronie ekranu, wybierz opcję „Rezerwacja wizyt”.
Wybierz placówkę ZUS, w której chcesz zarezerwować wizytę.
Kliknij „Wybierz grupę spraw”, potem „Składki/Ubezpieczenia”, później „Doradca płatnika” i następnie „Dalej”.
Wybierz dzień i godzinę wizyty u doradcy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
1. Jak mam wpłacić składki do ZUS? Składkę wpłacasz takim samym, prostym przelewem bankowym jak płacisz za gaz lub światło.
2. Prowadzę jednoosobową firmę i mam zaległości na koncie w ZUS, na jaki numer konta wpłacać pieniądze? Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek.
3. Już dawno zamknąłem swoją firmę, ale dostałem z ZUS informację, ze mam zaległości na koncie. Jak je spłacić? Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek.
4. Jaką należność pokryje wpłata skoro na przelewie nie wpisuję ani miesiąca ani za co wpłacam składkę? Od 1 stycznia nie musisz już wpisywać na przelewie, jakiego okresu dotyczy wpłata. Dlatego Twoją wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą, zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli jesteś objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami, to nadal będziesz ubezpieczony, ale na Twoim koncie powstanie zaległość.
5. Jak mam prawidłowo wypełnić przelew?

1. W pole nazwa odbiorcy – wpisz po prostu ZUS
2. W pole rachunek odbiorcy - wpisz swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS)
3. W pole kwota – wpisz kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA:
4. W pole nazwa zleceniodawcy - wpisz imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą płatnika składek. Możesz podać również adres, ale nie musisz
5. W pole tytułem – wpisz słowo „składki”. Jeśli spłacasz należności na podstawie decyzji o orzeczeniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika składek należności to wpisz także „numer decyzji”

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez