Print
Kamienna Góra - grób kapitana Józefa Sierocińskiego

Kamiennogórzanie rozpoczęli dzisiaj (wtorek, 2 stycznia) obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Dzisiaj przypada 63 rocznica śmierci kapitana Józefa Sierocińskiego. Urodzony 12 listopada 1891 w Łodzi J. Sierociński podczas pierwszej wojny światowej odpowiadał za nabór na terenie Stanów Zjednoczonych do Niebieskiej Armii gen. J. Hallera. Po wojnie wrócił do Polski. W 1945 roku osiadł w Kamiennej Górze, tutaj zmarł 2 stycznia 1955 roku. W 2008 roku jego grób na kamiennogórskim cmentarzu został odnowiony.

W rocznicę śmierci kapitana przy jego gronie zgromadzili się samorządowcy, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze oraz mieszkańcy miasta i okolic. Jan Lubieniecki i Bogdan Adamus krótko przybliżyli postać kapitana J. Sierocińskiego. Na grobie złożone zostały wiązanki kwiatów, zapalone znicze.

W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość w Kamiennej Górze była prawdopodobnie pierwszą w Polsce związaną z tym jubileuszem.

Kamienna Góra - grób kapitana Józefa Sierocińskiego