aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Świat na pograniczu. Dzieje Lubawki i okolic do 1810 r.

W lubawskim Domu Kultury odbyło się dzisiaj (piątek, 15 grudnia) spotkanie promujące książkę o dziejach Lubawki. Publikacja pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysława Wiszewskiego obejmuje opis historii miasta i okolic od początków lokacji do 1810 r.

 

Publikacja „Świat na pograniczu. Dzieje Lubawki i okolic do 1810 r.” powstała w ramach naukowego programu finansowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2013-2018, projekt: „Śląsk ojczysty. Dzieje wspólnot lokalnych w kontekście tożsamości regionalnej, państwowej i narodowej (XII-XXI w.)”. Jest to już czwarty tom z serii: Historia obok. Studia z dziejów lokalnych, wydany przez wydawnictwo uniwersyteckie.

Jak powiedział autor, opracowania te mają pokazać, jak wyglądało życie małych społeczności na tle zmieniających się uwarunkowań politycznych i gospodarczych oraz jak te społeczności mogły być postrzegane przez innych. Podczas spotkania profesor wygłosił interesujący wykład o tym, jak zmieniały się wyobrażenia graficzne o naszych terenach w oparciu o rozwój kartografii. Mapy pokazywały to, co w danym czasie było w percepcji najważniejsze. Na najstarszych mapach z XVII rysunkiem podkreślano trudny i niedostępny charakter okolicy. Więcej szczegółów oraz obiekty ważne dla strategii wojskowej pojawiły się na mapach z okresu konfliktów i wojen.

Świat na pograniczu. Dzieje Lubawki i okolic do 1810 r.

Materiały, nad którymi pracują pracownicy naukowi, mają ostatecznie pokazać pełną wizję historyczną małych ojczyzn aż do czasów nam współczesnych. W Lubawce obecna była również dr Małgorzata Ruchniewicz, która zajmuje się opracowaniem historii Lubawki w XX w.

Książka Przemysława Wiszewskiego i inne materiały zaprezentowane na spotkaniu dostępne są w wersji cyfrowej (na stronie Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego) i każdy zainteresowany może z nich skorzystać. Wersje papierowe zostaną przekazane do bibliotek szkolnych na terenie gminy.

Świat na pograniczu. Dzieje Lubawki i okolic do 1810 r.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez