aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - Uniwersytet Trzeciego Wieku

W sali witrażowej kamiennogórskiego ratusza odbyło się dzisiaj (poniedziałek, 11 grudnia) spotkania słuchaczy i sympatyków Uniwersytetu Trzeciego Wieku z ks. Aleksandrem z Ukrainy.

 

Spotkanie to część współpracy Uniwersytetu, a w przyszłości może również miasta Kamienna Góra z ukraińskim Szczercem w obwodzie lwowskim.

Ks. Aleksander przyjechał z polskiej parafii. Szczerzec to jedno ze skupisk polskiej ludności na Ukrainie. W miejscowej parafii jest ok. 220 wiernych. Miejscowe Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej prowadzi wieczorową szkołę, w której uczy m.in. języka polskiego. Ks. Aleksander krótko opowiedział o opiece nad starszymi ludźmi na Ukrainie. Ich sytuacja jest bardzo trudna, przeciętna emerytura to 160-170 zł. Dodatkową pomoc udzielają sąsiedzi i organizacje pozarządowe.

W tym roku Uniwersytet Trzeciego Wieku, dzięki wsparciu sponsorów, przygotował paczki dla mieszkańców Szczerca. Na Ukrainę pojedzie 19 paczek dla osób starszych, 5 dla wielodzietnych rodzin, 30 dla dzieci oraz kilkaset ozdób choinkowych.

Kamienna Góra - Uniwersytet Trzeciego Wieku

Burmistrz Kazimierz Kawa nie wykluczył, że w przyszłości Szczerzec zostanie kolejnym miastem partnerskim Kamiennej Góry.

W sezonie największych zamówień w Sopp w Kamiennej Górze pracowało ok. 270 Ukraińców, Lubatex zatrudnia 67 osób z Ukrainy.

Spotkanie zakończył koncert kolęd w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu.

Kamienna Góra - Uniwersytet Trzeciego Wieku

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez