aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
gmina Kamienna Góra - sesja

Radni gminy Kamienna Góra uchwalili dzisiaj (środa, 29 listopada) stawki opłat za odbiór śmieci. Nowe wysokości będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

 

Obecnie obowiązuje stawka 10 zł od mieszkańca za odbiór odpadów segregowanych i 14 zł przy odpadach niesegregowanych. Zmiany dotyczą tylko opłaty za śmieci niesegregowane. Wójt zaproponował podwyżkę do 25 zł od mieszkańca. Wzrost ceny wywołał burzliwą dyskusję.

Urzędnicy tłumaczyli, że 70% mieszkańców zadeklarowało segregację odpadów, 30% płaci za śmieci niesegregowane. Jednocześnie opłata za składowanie odpadów segregowanych to 90 zł, niesegregowanych 260 zł za tonę. W efekcie większość mieszkańców segregujących odpady ponosi koszty za tych, którzy nie segregują. Wyższa stawka ma zachęcić do segregowania odpadów.

Ewa Kwiecińska przekonywała radnych, aby w tym roku nie podnosić opłaty i poczekać na efekty zmian w systemie segregacji. Za takim rozwiązaniem był 4 radnych, przeciwko 14. Jan Łepski proponował podwyżkę do 18 zł. Ten pomysł poparło 2 radnych, 10 było przeciwko, 3 wstrzymało się od głosu. Komisje rady zaproponowały podwyżkę do 20 zł. Tę propozycję poparło 11 radnych, 2 było przeciwko, 2 wstrzymało się od głosu.

Radni podnieśli opłatę za odbiór odpadów niesegregowanych do 20 zł od osoby. Za uchwałą było 12 radnych, 2 przeciwko, 1 wstrzymał się od głosu. Nowa stawka obowiązywać będzie od 1 stycznia 2018 roku.

Podwyżka opłat za odbiór niesegregowanych śmieci nie jest jedyną zmianą w systemie odbioru odpadów w gminie Kamienna Góra. Od stycznia mieszkańcy jednorodzinnych budynków otrzymają kolorowe worki, w których segregować będą odpady. Zniknie większość tzw. gniazd. Ich stosowanie nie sprawdziło się.

W całej Polsce zmieni się system segregacji odpadów. Stopniowo, wraz z wygaszaniem obecnych umów, wprowadzana będzie segregacja na pięć rodzajów odpadów (teraz są trzy). Szkło trafi do pojemników/worków zielonych, papier do niebieskich, metale i tworzywa sztuczne do żółtych, odpady bio do brązowych, pozostałe (odpady zmieszane) do czarnych. W gminie Kamienna Góra zmiana ta zacznie obowiązywać od początku roku. Samorząd jest już po przetargu na odbiór odpadów. Usługę tę nadal pełnić świadczyć będzie Alba. Lubawski Sanikom złożył dużo wyższą ofertę i przegrał przetarg.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez