aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. ZSZiO Kamienna Góra

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze poznali historię kapitana Józefa Sierocińskiego..

 

Młodzież spotkała się z regionalistą Bogdanem Adamusem, który przybliżył uczniom postać kapitana. Wspólnie odwiedzili grób kapitana i zapalili biało-błękitne znicze.

Józef Sierociński urodził się 12 listopada 1891 roku w Łodzi. Jako dziecko wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Działał w Związku Sokołów Polskich, od 1917 roku zajmował się rekrutacją ochotników do tzw. Błękitnej Armii. Był adiutantem gen. Józefa Hallera. Do Europy wrócił w 1918 roku. Walczył w wojnie 1920 roku. Został odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych. Podczas II wojny światowej stracił cały majątek. W październiku 1945 roku wraz z żoną przyjechał do Kamiennej Góry. Mieszkał przy dzisiejszej ul. Papieża Jana Pawła II. Na przełomie 1945/1946 Sierocińscy przenieśli się do mieszkania przy pl. Botanicznym 2 (dzisiaj ul. gen. Józefa Hallera 4). J. Sierociński pracował we Lnie, jego żona uczyła w szkole. W 1953, w wyniku wypadku, został sparaliżowany od pasa w dół. Zmarł 2 stycznia 1955 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Katowickiej. Wdowa wyjechała z Kamiennej Góry

Grób kapitana odnalazł Jan Lubieniecki. 11 listopada 2008 roku na grobie ustawiony został nowy nagrobek ufundowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

fot. ZSZiO Kamienna Góra

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez