aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

REKLAMA komitetów wyborczych

Grzegorz Kielbasa - kandydat do rady powiatu Sylwester Baćko - kandydat do Sejmiku - Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL Izabela Górecka - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Violetta Majak - materiał sfinansowany przez KW Dialog Dariusz Kurowski - materiał wyborczy KWW Razem KG Aleksandra Krawczyk - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Ewa Kocemba - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Bożena Kończak - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska materiał sfinansowany ze środków KWW Ogniwo Tomasza Kulona materiał sfinansowany ze środków KW Stowarzyszenia Regionalnego Dialog Arkadiusz Dybiec - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Andrzej Pawlukiewicz - materiał sfinansowany przez KWW Porozumienie Wyborcze Grzegorz Rozwadowski - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Urszula Machaj - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Joanna Cebula - kandydatka do rady powiatu - materiał sfinansowany przez KWW Nowoczesna Gmina 2023 Franciszek Walka - materiał sfinansowany przez KWW Razem KG Zenon Król - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska 19 Tomasz Baćko - Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL
Kamienna Góra - Powiatowe Centrum Edukacji

Od dzisiaj (sobota, 7 października) jedna z czytelni mieszczących się w pomieszczeniach biblioteki Pedagogicznej w budynku Powiatowego Centrum Edukacji przy Papieża Jana Pawła II w Kamiennej Górze nosi imię prof. Viktora Hamburgera, wybitnego amerykańskiego naukowca, który urodził się w Kamiennej Górze.

 

Rodzina prof. Hamburgera przez II wojną światową posiadała w Kamiennej Górze duże zakłady przemysłowe, a obecna siedziba Powiatowego Centrum Edukacji była ich domem rodzinnym. Victor Hamburger urodzony w 1900 r, na długo przed wojną wyjechał do USA i tam rozwinął wielką karierę naukową jako embriolog. Był nagradzanym i utytułowanym naukowcem, współodkrywcą czynnika wzrostu nerwów, czyli brał udział w prekursorskich badaniach, które umożliwiły szybszy rozwój nauki o ludzkim mózgu. W 1986 członkowie tego zespołu otrzymali Nagrodę Nobla.

Do Kamiennej Góry przyjechała osiemdziesięciosiedmioletnia córka Victora Hamburgera. Prof. Doris Sloan urodziła się w 1930 we Fryburgu Bryzgowijskim i jest profesor geologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Wraz z nią rodzinne strony odwiedziła jej córka Shelley Russ oraz praprawnuk Aleks. Profesor Sloan jest, podobnie jak jej ojciec, wybitnym naukowcem, znanym z badań geologicznych i paleontologicznych. Odbyła liczne podróże naukowe w różne zakątki świata. Skupiona jest szczególnie na Zatoce San Francisco. W 2017 roku została laureatką nagrody fundacji The Bay Institute, działającej na rzecz ochrony zatoki i jej dorzecza.

Profesor Sloan odsłoniła w kamiennogórskim PCE tablicę upamiętniającą jej ojca, jednego z najsłynniejszych i najwybitniejszych, dawnych mieszkańców Kamiennej Góry. Podczas uroczystości rodzina profesora obejrzała dawny dom rodzinny. Doris Sloan ostatni raz była w tym miejscu osiemdziesiąt trzy lata temu, kiedy miała cztery lata i jak sama powiedziała, pamięta jeszcze niektóre pomieszczenia.

Rodzina Victora Hamburgera zostanie w Kamiennej Górze do poniedziałku i ma w planach zobaczyć inne miejsca związane z historią rodziny.

Kamienna Góra - Powiatowe Centrum Edukacji

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez