aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Żytomierz

11 lipca. Od wtorkowego poranku zaczęliśmy codzienną pracę na żytomierskim cmentarzu, tzn. stawianie przewróconych nagrobków, oczyszczaniu ich i malowanie napisów, w czym pomagała nam czwórka żytomierskiej młodzieży. Po zakończonej pracy i po kolacji udaliśmy się na spacer na Malowankę do pobliskiego sklepu.

 

12 lipca. Jak poprzedniego dnia, przed godz. 9 udaliśmy się na cmentarz. Po godzinie pracy dotarła do nas grupa około piętnastu młodych Polaków uczących się w miejscowych szkołach języka polskiego. Po zakończonej pracy udaliśmy się do naszego miejsca zamieszkania, gdzie czekał na nas wspaniały posiłek: mięso po carsku i marchewka po koreańsku!!! A na deser - torcik bezowy, bo u prawosławnych tego dnia obchodzi się świętych Piotra i Pawła, więc składaliśmy życzenia imieninowe naszemu kierowcy i opiekunowi. Po kolacji pojechaliśmy kosić trawę do klasztoru benedyktynek. Kiedy chłopcy kosili, dziewczęta ją grabiły. Pracę zakończyliśmy przed godziną 20.

13 lipca. Prace rozpoczęliśmy godzinę wcześniej niż przez poprzednie dni, ponieważ na 15 byliśmy umówieni na zwiedzanie Żytomierza. Powrót planowany była na 13, lecz z powodu burzy musieliśmy wrócić już po godz. 11. Udaliśmy się do Muzeum Kosmonautyki, domu Korolowa - konstruktora rakiet i statków kosmicznych. Potem pojechaliśmy do biura  Wiktorii Laskowskiej-Szczur, która jest przewodniczącą Żytomierskiego Obwodowego [czyli wojewódzkiego] Związku Polaków na Ukrainie. Następnie udaliśmy się z nią do katedry, gdzie ksiądz Jarosław Giżycki – kapelan Polaków, opowiedział nam o jej historii. Wycieczkę po Żytomierzu zakończyliśmy w centrum handlowym „Глобал”.

Wolontariusze-debiutanci:
Amelia Kuk i Adam Żmudziński

Pierwsza część relacji - Wieści z Żytomierza I

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez