aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Lubawka - sesja

Dzisiaj (czwartek, 2 marca) radni Lubawki spotkali się na nadzwyczajnej sesji. Wrócili do tematu, który został wykreślony z porządku obrad lutowej posiedzenia.

W porządku obrad sesji z 23 lutego znalazły się zmiany w budżecie. Radni wykreślili ten punkt - Bez zmian w budżecie. Dzisiaj, na nadzwyczajnej sesji, wrócili do tego tematu. Obradowali nad projektem z poprawkami.

Okazało się, że sprawa nadal budzi sporo kontrowersji. Dyskusja rozpoczęła się od ustalenia, czy radni mogą ingerować w projekt zmian budżetowych, wykreślając pojedyncze zapisy, czy tylko  przyjmując lub odrzucając cały projekt. Emocje budziły bowiem pieniądze przeznaczone dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Dyskusje wzbudziła szczególnie sprawa pieniędzy na zakup samochodu dostawczego. W pierwotnym projekcie MGOK miał otrzymać 100 tys. zł na zakup nowego samochodu, po poprawkach pozostało 50 tys. zł na samochód używany. Radni nadal dyskutowali nad zasadnością takiego wydatku. Aldona Ochmańska uzasadniał, że do świetlic wiejskich trzeba dowozić opał i materiały budowlane i samochód jest niezbędny. Mariusz Głód i Piotr Król popierali pomysł kupna samochodu używanego. Marek Szota i Sławomir Antoniewski proponowali zakup nowego samochodu. W zeszłym roku MGOK przekazał swój ciągnik rolniczy do ZGM. Jak tłumaczył Łukasz Prochacki, pojazd rzadko był w MGOK-u wykorzystywany. Dom Kultury nadal użytkuje terenowego uaz-a. Samochód przejeżdża ok. 7-8 tys. km rocznie. Ostatecznie w projekcie pozostała kwota 50 tys. zł, ale dyrektor MGOK ma sprawdzić, czy za te pieniądze będzie mógł kupić odpowiedni samochód, a jeśli będzie to niemożliwe, poinformować radnych.

Wanda Zabiegło poprosiła o doprecyzowanie przeznaczenie 94 tys. zł dotacji, którą w projekcji przekazywano MGOK. Łukasz Prochacki wyjaśnił, że pieniądze mają pokryć koszty utrzymania stoku narciarskiego, organizacji imprez cyklicznych, wynagrodzeń. Dyrektor i burmistrz przypominali radnym, że budżet MGOK został okrojony przed przyjęciem i teraz na wiele rzeczy brakuje pieniędzy.

W projekcie uchwały znalazły się również 22 tys. zł na zakup małego wyciągu oraz 150 tys. zł na zakup samochodu strażackiego. W budżecie jest już 150 tys. zł na nowy wóz strażacki. Dodatkowa kwota pozwoli na pokrycie udziału własnego w zakupie średniego wozu dla OSP Lubawka. 600 tys. zł na ten cel ma pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 8 radnych, 3 wstrzymało się od głosu, 1 był przeciwko. 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez