aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Od lewej Angie Ball i Anna Zubrzycki

Od wczoraj (16 sierpnia, wtorek) w Pustelniku odbywa się pięciodniowe spotkanie osób praktykujących medytację metodą Mindfulness.

 

 

-Tak naprawdę chodzi o to, żeby człowiek przestał siebie katować, żeby codzienne życie stało się trochę bardziej znośne – mówi nauczycielka metody Mindfulness, Anna Zubrzycki, jedna z trzech prowadzących zajęcia w Pustelniku.

 

Miejscem pięciodniowych praktyk jest Agroturystyka Pustelnik. Po odbiciu z głównej „piątki”,  wąską drogą prowadzącą w dół, wjeżdża się na oznaczony parking. Cisza i spokój. Gdyby nie ustawione wzdłuż trawnika samochody, można by uznać, że nikogo w okolicy nie ma. 

 

Mały stolik nad urokliwym stawem. Anna Zubrzycki tłumaczy sedno metody, której geneza sięga buddyzmu, ale lata pracy i praktyki uczyniły ją całkowicie wolną od doktryny religijnej.

 

Najprościej, Mindfulness to po prostu życie w uważności, tu i teraz, w pełni i bez stawiania warunków. Praktycy osiągają ten stan poprzez codzienną pracę ze sobą, medytowanie. Dzięki temu człowiek staje się spokojniejszy, pewniejszy siebie, pogodzony z własnym umysłem.

 

Za twórcę tej metody poprawy jakości życia uważa się Jona Kabat Zina,  profesora medycyny założyciela amerykańskiej Kliniki Redukcji Stresu, w której pracował z pacjentami onkologicznymi. Jego metodę redukcji stresu- Mindfulness (mindfulness-based stress reduction) opartą na buddyjskiej tradycji, oferują dziś swoim pacjentom kliniki i szpitale na całym świecie. Bazując na  osiągnięciach Kabat Zina stworzono też inne rodzaje terapii Mindfulness. 

 

W Pustelniku już po raz drugi spotkali się adepci praktykowania Mindfulness w codzienności. Rok temu spotkanie prowadził znany na całym świecie nauczyciel i twórca tej opcji terapii, Rob Nair. W tym roku „Odosobnienie pogłębiające praktykę uważności i współczucia” poprowadzą trzy nauczycielki: Anna Zubrzycki, Angie Ball z Wielkiej Brytanii i Annick Nevejan z Holandii. Tym razem Praktykuje 16 osób.

 

- Odosobnienia to specjalne spotkania dla osób, które już praktykują ale chcą jeszcze pogłębić własne doświadczenie Mindfulness - mówi A. Zubrzycki. - najciekawsze jest w sumie to, że w Wielkiej Brytanii lekarze przepisują tę terapię na receptę, jest refundowana, a w szkołach znajdują się tzw. Mindfulness rooms, gdzie odsyłane są dzieci, które mają kłopoty emocjonalne czy inne. Zamiast do kąta- na terapię.

 

Metoda Mindfulness jest bardzo dokładnie przebadana, istnieją medyczne dowody na to, że umysł praktykujący medytację zmienia się trwale. Pozytywne zmiany utrzymują się a pacjenci odczuwają realną zmianę swojego codziennego samopoczucia, redukcji odczuwanego bólu, nawet fizycznego.

 

W Polsce badaniami nad tą metodą zajmują się trzy szkoły wyższe.

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez