aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

REKLAMA komitetów wyborczych

Grzegorz Kielbasa - kandydat do rady powiatu x 3 4 5 6 7 8 9 materiał sfinansowany ze środków KW Stowarzyszenia Regionalnego Dialog 12 13 14 15 16 17 18 19 20

NZOZ RodzinaOd stycznia 2017 roku do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych wejdzie szczepionka na pneumokoki. Każde dziecko, które urodzi się w 2017 roku ma być szczepione, szczepionką finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepienie będzie odbywać się zgodnie z kalendarzem szczepień.Pneumokoki to chorobotwórcze bakterie, które mogą wywołać m.in. zapalenie płuc, zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznice (sepsa) czy zakażenia krwi, zapalenie ucha środkowego.

Pneumokoki są szczególnie niebezpieczne dla dzieci przebywających w dużych skupiskach ludzkich np. w przedszkolach, żłobkach czy w ośrodkach wychowawczych. Zakażeniem są zagrożeni również seniorzy po 65 roku życia przebywających w szpitalach czy Domach Pomocy Społecznej.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są prowadzone u wszystkich dzieci w 23 krajach. Na szczepionki do wykonywania od 1 stycznia 2017 r. obowiązkowych szczepień przeciwko pneumokokom przeznaczono 160 mln zł. W październiku minister finansów zwiększył budżet ministra zdrowia o tę kwotę, aby kupić te szczepionki do końca 2016 r. Środki pochodzą z rezerwy celowej.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczącą szczepień:
„Rodzice oraz lekarz rodzinny mają obowiązek zadbać o wykonanie szczepień obowiązkowych u dzieci. Niezaszczepienie zdrowego dziecka, to zaniedbanie jego zdrowia, ponieważ naraża je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej. Każde szczepienie musi być poprzedzone wnikliwym badaniem lekarskim i kwalifikacją do jego przeprowadzenia.”

Więcej informacji z cyklu Twoje zdrowie


 NZOZ Rodzina Kamienna Góra

Cykl artykułów Twoje zdrowie powstaje we współpracy z przychodnią NZOZ Rodzina, ul. Kościuszki 6, Kamienna Góra.
W przychodni przyjmują lekarze ogólni, pediatrzy oraz specjaliści „na NFZ”.
tel 75 743 28 93 lub 75 743 31 13
więcej informacji o przychodni: www.nzozrodzina.org lub https://www.facebook.com/rodzinakg