aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wpPlanując budowę domu w miejscu, gdzie nie ma przyłączonej kanalizacji, trzeba pomyśleć o bezodpływowym zbiorniku na nieczystości, jakim jest szambo. Ważnym aspektem branym pod uwagę przy parametrach szamba jest określenie terenu, na którym taki zbiornik ma zostać postawiony oraz jego pojemność. Odpowiednie dostosowanie pojemności szamba bardzo mocno wpłynie na obniżenie kosztów opróżniania zbiornika, a także spowoduje, że będzie to mniej problemowe.

 Jak dobrać zbiornik na szambo oraz jak oszacować pojemność

Planując budowę domu w miejscu, gdzie nie ma przyłączonej kanalizacji, trzeba pomyśleć o bezodpływowym zbiorniku na nieczystości, jakim jest szambo. Ważnym aspektem branym pod uwagę przy parametrach szamba jest określenie terenu, na którym taki zbiornik ma zostać postawiony oraz jego pojemność. Odpowiednie dostosowanie pojemności szamba bardzo mocno wpłynie na obniżenie kosztów opróżniania zbiornika, a także spowoduje, że będzie to mniej problemowe.

A więc, w jaki sposób szybko i łatwo sprawdzić pojemność zbiornika na szambo, która będzie dostosowana do potrzeba domu?

Podstawowe parametry potrzebne do obliczeń pojemności zbiornika na nieczystości

Dobór objętości zbiornika dotyczy szamb plastikowych, jak i również betonowych. Maksymalny czas, przez jaki nieczystości mogą być gromadzone w zbiorniku wynosi 14 dni. W sytuacji, gdy ścieki znajdują się tam dłużej, dochodzi do rozpoczęcia procesów fermentacji i wydzielania metanu. Jest to gaz szkodliwy dla środowiska i otoczenia, a co więcej, jest niestabilny i grodzi wybuchem przy wysokim stężeniu. Z kolei, opróżnianie szamba częściej, jak co 7 dni jest nie opłacalne. Tak więc, optymalny czas na opróżnianie zbiornika to co około 10 dni.

Objętość zbiornika dostosowuje się do ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym oraz ilości, jakie mogą zostać wytworzone w ciągu założonego czasu. Oszacowując, jedna osoba zużywa średnio ok. 120 litrów wody – ta wartość jest brana pod uwagę podczas przeliczania ilości wytwarzanych ścieków, przy założeniu, że ilość ścieków to 90% zużytej wody. Naturalnie można przyjąć dowolne wartości, z uwagi na to, że w domach, gdzie woda ogrzewana jest w kotłowniach lub podgrzewaczach, zużywa się mniej wody, wówczas jest to 80-100 litrów na osobę na dobę. Porównując, w przypadku domów, gdzie woda pochodzi ze źródła centralnego, zużywa się o wiele więcej wody – 140-160 litrów na osobę na dobę. Dodatkowo, warto również wziąć pod uwagę styl życia i nawyki domowników oraz ich sposób korzystania z wody.

Wzór na pojemność zbiornika na nieczystości

W celu obliczenia wymaganej pojemności szamba, należy pomnożyć liczbę domowników (D), założoną produkcję dzienną ścieków (S) oraz częstotliwość opróżniania zbiornika (czas – T). Wygląda to następująco:

V=D x S x T

Jakie szambo w takim razie wybrać?

Oczywiście pojemność szamba nie powinna być dokładnie taka, jak wychodzi z obliczeń, ponieważ są to wyliczenia teoretyczne. Najlepiej wyliczoną wartość zaokrąglić wzwyż, aby mieć pewność, że nic nie będzie wydostawać się ze zbiornika na zewnątrz. Jest kilka elementów, o jakich można zapomnieć wybierając szambo. Poziom ścieków w zbiorniku nigdy nie może przewyższyć poziomu, na którym znajduje się wylot rury kanalizacyjnej, gdyż jeśli tak się stanie ścieki zaczną się cofać. Korzystne jest także takie dobranie wielkości zbiornika, by jego pojemność stanowiła wielokrotność objętości, jaką wywozi szambiarka. Dzięki temu nie będziemy opłacać kursu niepełnego wozu asenizacyjnego.

Dane do firmy montującej oczyszczalnie ścieków:

http://primeko.pl/kontakt/

INFORMACJE KONTAKTOWE

BIURO:

ul. Malwowa 3
62-200 Gniezno
tel. 602 37 88 00
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
NIP: 784-188-90-85

ODDZIAŁ POZNAŃ:

ul. Chociszewskiego 47/2
62-256 Poznań
tel. 531 80 88 60
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

REKLAMA