aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Spedycja morska cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród dużych firm korporacyjnych, ale również wśród niewielkich przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które w najbliższym czasie zamierzają skorzystać z dobrodziejstwa transportu morskiego, dlatego też chcą dowiedzieć się o nim jak najwięcej.

Czym jest firma spedycyjna i w czym nam pomoże?

Firma spedycyjna w imieniu swoich klientów zajmuje się zorganizowaniem przewozu. Z usług doświadczonego spedytora powinny skorzystać te osoby, które chcą obniżyć koszty i zadbać o bezpieczeństwo transportu. Bez znajomości rynku, przepisów i aktualnych stawek przewozowych bardzo trudno jest samodzielnie zorganizować transport międzynarodowy. Dzięki pomocy specjalistycznych firm spedycyjnych zdecydowanie łatwiej jest sprzedać towary za granicę, czy też sprowadzić je do kraju.

Firmy spedycyjne oferują swoim klientom fachowe doradztwo, kompleksowe monitorowanie załadunku i dopełnienie wszelkich formalności. Do podstawowych zadań należy także dopasowanie najkorzystniejszego środku transportu oraz zawieranie umów o przewóz z firmami oferującymi usługi przewozowe.

Transport morski – zalety i wady

Transport morski ma bardzo wiele zalet, dlatego też w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się skorzystać z jego olbrzymiego dobrodziejstwa. Jest to najlepszy wybór przede wszystkim dla osób, które w pierwszej kolejności zwracają uwagę na koszty transportu. Największą wadą jest z kolei to, że czas dostarczenia towaru jest dość długi zwłaszcza, jak zwróci się uwagę na transport lotniczy. Jedną z największych zalet transportu morskiego jest również to, że dzięki niemu można bezpiecznie przetransportować ciężkie ładunki i dość nietypowe gabaryty.

Rodzaje frachtu morskiego - FCL i LCL

Osoby, które są zainteresowane transportem morskim powinny pamiętać o tym, że ładunki można podzielić na FCL i LCL. Jeżeli chodzi o transport kontenerowy FCL, to mamy tutaj oczywiście do czynienia z frachtem morskim pełno-kontenerowym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że cały kontener wykorzystywany jest tylko przez jednego odbiorcę. Coraz większą popularność zyskują także ładunki LCL, czyli nic innego jak przesyłki drobnicowe. W tym konkretnym wypadku można wykorzystać wyłącznie wybraną część przestrzeni ładunkowej danego kontenera. W dużej mierze to właśnie dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest transportowanie ładunków w tym samym kontenerze, które należą w rzeczywistości do kilku podmiotów. Spedycja morska pełno-kontenerowa i drobnicowa jest od wielu lat jedną z najbardziej ekonomicznych metod transportu międzynarodowego.

Agencja celna - czym jest i w czym pomoże?

Transport międzynarodowy jest oczywiście powiązany z obsługą celną. W większości przypadkach odprawą celną w całości zajmuje się agencja celna, dlatego też nie ma potrzeby samodzielnego gromadzenia niezbędnych dokumentów. 

Agencja celna zajmuje się nie tylko odprawami celnymi, ale również pośredniczy w obrocie wspólnotowym. Zewnętrzne firmy bardzo często reprezentują importerów przed różnego rodzaju instytucjami państwowymi. Nowoczesne agencje celne korzystają z pomocy specjalistycznego oprogramowania, dzięki któremu wszystko przebiega sprawnie i bezproblemowo.

 

REKLAMA