aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Kto by pomyślał, że perfekcyjna wystawa w salonie optycznym może składać się z tylu elementów? Warto jednak wziąć je pod uwagę, bo często od pierwszego wrażenia zależy, czy klient odwiedzi nasz salon i wybierze okulary lub oprawki dla siebie.

Wystawa w sklepie lub salonie to ważny element komunikacji z klientem, sposób na kreowanie wizerunku marki oraz sposób na reklamowanie usług salonu i dostępnych w nim oprawek czy okularów. Słowem — to jeden z najważniejszych obszarów w salonie. On jako pierwszy wita klienta, buduje skojarzenia z danym miejscem i może zachęcać do odwiedzin lub wręcz odstraszać.

Nasze zadanie jest proste: sprawić, by wystawa skłaniała do odwiedzin w salonie i podkreślała nasz profesjonalizm. Wówczas zwiększamy szansę, że klient będzie zadowolony i kupi oprawki Versace ze sklepu iOkulary.pl lub inne, które przypadną mu do gustu — i poleci nasz salon znajomym. Jak tego dokonać? Warto wziąć pod uwagę pięć elementów. 

1. Motyw przewodni

Beztroska, „wszystkomająca” wystawa będzie przypominać raczej bazarek niż profesjonalny salon optyczny. Warto zdecydować się na jeden motyw przewodni i wykorzystać go w kreatywny sposób. Idealnie, jeśli nasz motyw nawiązuje do aktualnej pory roku (np. letnich wakacji) lub świąt (Wielkanocy lub Bożego Narodzenia). Możemy także zdecydować się na ekspozycję, której tematem przewodnim będzie drewno lub industrializm. Kluczowe jest jednak podjęcie decyzji, jaki motyw wybieramy i co chcemy nim przekazać.

2. Oświetlenie

W obecnych czasach nikogo już nie dziwi, że oświetlenie ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na decyzje zakupowe. Odpowiednio oświetlona wystawa sprawi wrażenie przemyślanej i profesjonalnej, a także zaprosi do odwiedzenia salonu (zgaszone światła na wystawie mogą sugerować, że salon optyczny jest zamknięty). Pamiętajmy, by nie wybierać zbyt zimnych barw ani rażących kolorów. Unikamy także migających świateł. Warto wykorzystać dodatkowe oświetlenie LED, np. w postaci taśm, aby zwrócić uwagę na szczególnie atrakcyjne elementy wystawy, np. modne oprawki Versace, Gucci czy Ray Ban.

3. Zróżnicowana oferta

Osoba, która poszukuje tańszych oprawek, nie wejdzie do salonu, jeśli na wystawie leżą same najdroższe egzemplarze. I odwrotnie — klienci, którzy poszukują produktów z wyższej półki, ominą ekspozycję, która prezentuje oprawki mniej znanych marek. Najlepszym pomysłem jest przedstawienie przechodniom zróżnicowanej oferty, wśród której każdy może znaleźć coś dla siebie. Zaprezentujmy zarówno minimalistyczne, jak i efektowne, wyraziste oprawki. Metalowe i plastikowe, damskie, męskie oraz dziecięce. Pokażmy, że oferujemy szeroki wybór, a przy okazji pozwólmy klientowi odszukać oprawki, które mu się podobają, jeszcze zanim wejdzie do salonu! 

4. Estetyka

Diabeł tkwi w szczegółach, które potrafią świadczyć o jakości salonu optycznego bardzo wymownie. Zakurzona, zaniedbana ekspozycja sprawi wrażenie niedbałej, a klient może przeczuwać, że po wejściu do środka spotka się z podobnym poziomem obsługi. Warto zadbać o każdy element — wystawa powinna być czysta, przejrzysta i uporządkowana. Jeśli umieszczamy na niej informacje, dopilnujmy, aby były przekazane w sposób bardziej estetyczny niż za pomocą haseł wydrukowanych na zwykłym papierze — możemy wykorzystać np. naklejane na szybę litery lub grafiki i plakaty w estetycznych ramkach (np. do zdjęć), a nawet ekran wyświetlający informacje.

5. Uważna obserwacja

Jeśli sami odpowiadamy za wystawę w salonie optycznym, warto obserwować, który jej element szczególnie przyciąga wzrok klientów. Który z nich staje się przedmiotem rozmów przechodniów lub powodem uśmiechu? O którym wspominają w rozmowach z obsługą? Zdarza się, że osoby, które zupełnie nie planowały wizyty w salonie optycznym, zaglądają do środka, ponieważ na wystawie zauważyły efektowne oprawki Versace lub wymarzone RayBany. Wtedy możemy mieć pewność, że jako projektanci wystawy odnieśliśmy sukces!

 

REKLAMA