aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp.pl

Jeżeli planujesz wyjazd za granicę do pracy, jako opiekun, ten artykuł jest dla Ciebie. Ważne w tej pracy jest odpowiednie przygotowanie się do niej – wyjazd to duża odpowiedzialność, zarówno ze względu na podopiecznego i jego rodzinę oraz na agencję pośredniczącą, która cały wyjazd organizuje. Co zatem należy wiedzieć o obowiązkach opiekuna?

Codzienna rutyna

 Podopieczni to osoby starsze, często chore, które wymagają całodobowej opieki. Opiekun pomaga seniorowi we wszystkich czynnościach dnia codziennego, które mogą dla niego stanowić wyzwanie. Są to: pomoc w toalecie, ubieranie, karmienie i przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, sprzątanie w mieszkaniu czy przypominanie o braniu lekarstw. Opiekun staje się niejako członkiem rodziny seniora, będąc jego najbliższym towarzyszem przez większą część doby.

Ważna jest rozmowa

Tak samo, jak asysta przy codziennych rytuałach, ważna dla podopiecznego jest rozmowa, dotrzymywanie towarzystwa. Osoby starsze u schyłku życia często zmagają się z depresją oraz samotnością. To zadaniem opiekuna jest nieco polepszyć ten stan rzeczy, być przyjacielem podopiecznego, zajmować go rozmową i wspólnymi aktywnościami. Może to być krótki spacer, gra w szachy czy czytanie gazety. Obecność opiekunów znacząco podnosi komfort życia podopiecznych – także ten psychiczny.

Opiekun to nie pomoc domowa

Może to być częstą obawą potencjalnych opiekunów, jednak do obowiązków opiekuna nie należy prowadzenie całego gospodarstwa domowego. Jego obowiązki są ściśle określone w kontrakcie, który podpisuje z rodziną podopiecznego za pośrednictwem agencji. Ten kontrakt jest właśnie gwarantem, że opiekun nie będzie obciążany obowiązkami, które z polepszeniem jakości życia seniora nie mają nic wspólnego. Na miejscu, opiekunowi przydzielony zostaje koordynator, który dba o to, by te warunku kontraktu przestrzegały obie strony.

Opiekun nie jest medykiem

Ważnym jest także, by mieć na uwadze, że opiekun to nie pielęgniarka i takich czynności, do których ona jest uprawniona, wykonywać nie może (chyba że opiekun posiada również takie wykształcenie i jest to uwzględnione w kontrakcie). Opiekun nie zmienia zatem opatrunków, nie robi zastrzyków, nie diagnozuje podopiecznego i nie przepisuje lub dawkuje mu leków.

Praca opiekuna ma swoje wyzwania, jednak niesie także poczucie spełnienia. Jeśli szukasz ofert pracy w tej roli odwiedź witrynę https://privatecare24.pl/.

 

REKLAMA