aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Praca w straży pożarnej – zarówno państwowej, jak też tzw. OSP, czyli Ochotniczej Straży Pożarnej, jest bardzo wymagającym, niebezpiecznym i stresującym zadaniem. Dla strażaków szczególnie wyróżniających się na służbie, posiadających zasługi oraz ciężko i sumiennie pracujących, przyznawane są odznaczenia i dystynkcje. Jakie odznaki może otrzymać strażak? Co one oznaczają? Dowiedz się z naszego artykułu.

  1. Dystynkcje straży pożarnej
  2. Baretka strażacka

 

Dystynkcje straży pożarnej

Dystynkcje strażackie są odznakami, które wskazują na rangę i godność strażaka. Wygląd oraz miejsce ich umieszczenia na odzieży, reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania struktur Państwowej Straży Pożarnej w Polsce. Konkretne wzory owych dystynkcji są ściśle określone w załączniku, który jest dołączony do owego rozporządzenia.

Dystynkcje są stopniami funkcyjnymi, które określają miejsce strażaka w służbowej hierarchii. Są wyznacznikiem awansu zawodowego i stosunków służbowych. Jak wskazano wyżej, umieszcza się je – zgodnie z ustawą – według ściśle określonych zasad na czapkach służbowych oraz wyjściowych, a także na naramiennikach ubrań specjalnych, koszul, swetrów, kurtek oraz mundurów. Wyróżnia się dziewiętnaście stopni służbowych w czterech korpusach straży. Każdy stopień, począwszy od strażaka, przez m.in. starszego strażaka, ogniomistrza, aspiranta, kapitana, brygadiera, aż po generała brygadiera, jest inny. Szczegółowy wykaz i wygląd kolejnych dystynkcji strażackich można zobaczyć m.in. we wspomnianej wyżej ustawie albo na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Baretka strażacka

Baretki strażackie są natomiast zamiennikami odznaczeń. Strażacy noszą je w sytuacjach, w których nie mają oni obowiązku zakładania odznak do swych mundurów. Wygląd owych baretek również jest szczegółowo uregulowany w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie mundurów PSP. Przypominają one wąski, poziomy pasek kolorowej wstążki, przy czym układ owych barw jest taki sam, jak na wstążce, która jest przewidziana dla konkretnego orderu albo odznaczenia dla PSP. Wysokość baretek wynosi 8 milimetrów. Należy je nakładać na czarną podkładkę sukienną, która powinna być o 2 milimetry szersza i dłuższa od samej baretki. Mogą być one przypinane albo przyszywane, w zależności od modelu i producenta. Umieszczenie na ich środku złotego albo pionowego srebrnego galonika symbolizuje wyższy stopień odznaczenia, z kolei rozetka z poziomym galonikiem albo sama rozetka oznacza order wyższej klasy.

 

REKLAMA