aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Po przepisaniu antybiotyku lekarze zwykle wspominają o tym, że rozsądnie byłoby przyjmować przy okazji tzw. leki osłonowe. Wiele osób bagatelizuje jednak to zalecenie. Wyjaśniamy dlaczego jest ważne i radzimy jakie preparaty wybrać!

Czym są leki osłonowe?

Antybiotyki niszczą groźne mikroby będące przyczyną choroby, ale niestety przy okazji zabijają też te, które są dobre i naturalnie bytują w naszch organizmach. W związku z tym można odczuwać przykre skutki takiej kuracji. Są to np.: osłabienie, biegunka, wymioty czy grzybica. Sama choroba wystarczająco wycieńcza organizm, dlatego warto postarać się o to, by nie pogarszać jego stanu. By uniknąć nieprzyjemnych objawów, przede wszystkim należy zadbać o przywrócenie prawidłowej flory jelitowej. Leki osłonowe zawierają żywe kultury bakterii, grzybów itp., które uzupełniają braki spowodowane przez antybiotyk.

Jak przyjmować leki osłonowe?

Niestety leki osłonowe nie zawsze działają. Ich przyjmowanie ma sens tylko wtedy, gdy odbywa się z zachowaniem określonych zasad. Lekarze nie zawsze wspominają o nich podczas wizyty, ponieważ liczą na to, że pacjenci sami zapoznają się z ulotką. Wiele osób ogranicza się jednak do znalezienia informacji dotyczących tego, ile razy dziennie stosować dany środek. Tym czasem masa innych czynników ma ogromny wpływ na działanie leków osłonowych.

Przede wszystkim nie wystarczy przyjmowanie ich tylko na czas antybiotykoterapii – po zakończeniu kuracji koniecznie należy stosować je jeszcze przez 7 do 10 dni (zgodnie z zaleceniami producenta).

Duży wpływ na działanie leków osłonowych ma także moment zażycia. Najlepiej przyjmować je w trakcie posiłku – wtedy najbardziej się wchłaniają. Nie powinno się ich popijać alkoholem czy gorącymi napojami, ponieważ te niszczą żywe kultury bakterii, grzybów itp. Wielu lekarzy zaleca także odczekanie przynajmniej dwóch godzin przed lub po wzięciu antybiotyku. Środki te mogą bowiem wzajemnie osłabiać swoje działanie.

Enterol – pomocny przy antybiotykoterapii

Bardzo dobrym lekiem osłonowym jest np. Enterol, dostępny bez recepty. Preparat ten zawiera żywe kultury drożdży, które naturalnie bytują w jelitach. Przyjmowanie tego leku zapobiega, a także pomaga w leczeniu biegunek wywołanych m.in. właśnie antybiotykiem.

Środek ma formę kapsułek, które można połykać w całości, popijając szklanką wody, lub wysypując zawartość do chłodnego napoju, jogurtu itp. Enterol zawiera żywe komórki, które rozwijają się w temperaturze 37°C. Z tego względu nie wolno mieszać produktu z płynami czy potrawami, które zawierają alkohol lub są zbyt gorące (o temperaturze powyżej 50° C) albo zbyt zimne (mrożone). Dawkowanie tego środka jest następujące: od 1 do 2 kapsułek na dobę, w trakcie i po antybiotykoterapii.

Przed przyjęciem leku koniecznie należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Antybiotykoterapia osłabia cały organizm. Choroba jest już sama w sobie męcząca, więc by uniknąć dodatkowych dolegliwości, konieczne są leki osłonowe. Zadbaj o swój układ trawienny, by szybko wrócić do zdrowia!

 

 

REKLAMA