aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Zakup mieszkania zawsze wiąże się z szeregiem pytań, na które odpowiedzi szuka potencjalny nabywca nieruchomości. Oprócz standardowych zapytań dotyczących ceny, lokalizacji czy rynku, na którym mieszkanie jest poszukiwanie (pierwotny czy wtórny), pojawiają się bardziej szczegółowe kwestie związane z samym rodzajem nieruchomości. Jednym z nich jest swoisty dylemat między wyborem mieszkania „pod klucz”, a takim, które dostępne jest w stanie surowym. Które z nich wybrać i czym się od siebie różnią?


 
Jeśli interesują Cię oferty z rynku pierwtonego możesz skorzystać z wygodnej wyszukiwarki dostępnej na obido.pl (oferty dotyczą nowych mieszkań i domów od deweloperów w następujących miastach i okolicach: Wrocław, Kraków, Warszawa):
fot. lh
źródło: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-wroclaw/ 
 
 
Mieszkanie pod klucz
 
Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja mieszkania “pod klucz”. Najczęściej jest to mieszkanie niemal wykończone: ściany są pomalowane, podłogi są położone, okna i drzwi - także wewnętrzne - zamontowane. Dodatkowo nabywca często nie musi martwić się o wykończenie newralgicznych pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia: zazwyczaj są w cenie mieszkania pod klucz.
 
Zalety mieszkania pod klucz
 
Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania pod klucz jest wygoda i oszczędność czasu, a często również pieniędzy. Wykończenie mieszkania w tym stopniu wiąże się z brakiem wydawania środków na ekipy remontowe. Do mieszkania można wprowadzić się szybciej, oszczędzając nawet dwa lub trzy miesiące czasu, potrzebnego na zaangażowanie ekipy remontowej i samą jej pracę. Dodatkowo, nie trzeba tracić czasu na dobór materiałów wykończeniowych:
 
Wady mieszkania pod klucz
 
Do najpoważniejszych wad zakupu mieszkania pod klucz należy brak decyzyjności co do wykończenia lokalu lub niestarannie dobrany styl czy jakość materiałów. Klienci mogą poczuć się rozczarowani kolorami i wykorzystanymi elementami wystroju: wymarzone płytki mogą okazać się tanimi panelami, a ściany mogą być pomalowane na nieodpowiedni kolor. W efekcie nabywca często ponosi koszty niestarannego wykonania i dalszej personalizacji. Bardzo często sam koszt mieszkania jest również dużo wyższy, niż w przypadku zakupu mieszkania w stanie surowym.
 
Mieszkanie w stanie surowym
 
Również w tym przypadku ciężko otrzymać jednoznaczną definicję. Zazwyczaj jest to mieszkanie, w którym funkcję wykończenia pełnią jedynie tynki i wylewki, a zamontowane są podstawowe instalacje.
 
Zalety mieszkania w stanie surowym
 
Mieszkanie w stanie surowym często odznacza się niższą ceną niż to, które moglibyśmy zakupić w stanie “pod klucz”. Brak narzuconych aranżacji i możliwości wykończenia mieszkania pozwala na większą personalizację i wybór.
 
Wady mieszkania w stanie surowym
Główną wadą mieszkania w stanie surowym jest konieczność poświęcenia ogromnych nakładów czasu, pracy, ale i pieniędzy, na wykończenie mieszkania. Oczywiście, ma to swoje odzwierciedlenie w cenie samego mieszkania, która często jest niezwykle atrakcyjna - wpływa jednak na rzeczywisty termin oddania mieszkania do zamieszkania.
 
Mieszkanie pod klucz może kosztować nawet o 1000 złotych więcej za metr kwadratowy. Oznacza to, że przy zakupie mieszkania o metrażu 50m2, jego wykończenie - i to niecałe - może kosztować, bagatela, pięćdziesiąt tysięcy złotych więcej niż jego cena rynkowa. Warto przemyśleć za i przeciw takiej decyzji by wybrać oszczędność czasu, lub pieniędzy.