aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Laserowe cięcie metali to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda obróbki materiału. Wykorzystywana jest w szerokiej gamie branż, od budownictwa po przemysł lotniczy. Zasada działania jest prosta - tradycyjne ostrze zastępujemy wiązką lasera, czyli wiązką światła wzmocnionego przez promieniowanie. Dzięki takiej obróbce jesteśmy w stanie uzyskać najlepsze, najbardziej gładkie cięcie, jakie jest możliwe do wykonania przy użyciu współczesnych narzędzi.

 

  1. Ostry jak światło
  2. Gdzie wykorzystuje się cięcie laserowe?

 
Ostry jak światło
Laser to skrót od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co oznacza wiązkę światła wzmocnioną przez stymulowaną emisję promieniowania. Aby taki stan zaszedł, musimy spełnić pewne konkretne wymagania: aby taka wiązka była w stanie ciąć metal, musi zajść inwersja obsadzeń w poziomach energetycznych atomów lub cząsteczek. W wyniku tego laser charakteryzuje się również monochromatycznością, co oznacza że tworzące go promieniowanie ma jedną, stałą długość fali. Te wszystkie czynniki razem sprawiają, że cięcie laserowe to proces bardzo precyzyjny, dokładny i pozostawiający po sobie nadzwyczaj gładkie krawędzie.
 
Gdzie wykorzystuje się cięcie laserowe?
Ze względu na swoje właściwości i wysoką precyzję przy pracy, wycinanie laserowe jest wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. W zależności od metody, z jakiej korzystamy, możemy za pomocą lasera obrabiać blachę, stal nierdzewną, stal nisko- i niestopową czy metale nieżelazne. Do dyspozycji mamy trzy metody korzystania z lasera:

  • cięcie laserowe za pomocą spalania;
  • cięcie laserowe z wykorzystaniem sublimacji;
  • cięcie laserowe za pomocą stapiania.

W zależności od tego, jaki materiał chcemy obrobić, możemy wybrać inną metodę i wykonać zadanie w bardzo precyzyjny, szybki sposób. Ten sposób obróbki znalazł zastosowanie m.in. w budownictwie, przemyśle wojskowym, elektronicznym, a nawet w lotnictwie. Także rzeczy, których używamy na co dzień, jak np. samochody, powstają przy wykorzystaniu technik cięcia laserem.
 
Współczesne technologie pozwalają nam na bardzo precyzyjne obrabianie różnorodnych materiałów, w tym metali. Dzięki cięciu laserowemu i pokrewnym technikom możemy łatwo wytwarzać produkty niezbędne do konstruowania bardziej zaawansowanych urządzeń, które z kolei przekładają się znacznie na jakość naszego życia. Wycinanie laserem to metoda innowacyjna i póki co najbardziej dokładna, ponieważ pozwala nam na otrzymanie niemalże idealnie gładkich krawędzi po przecięciu blachy czy kawałka stali.