aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Od września 2018 roku szpitale państwowe, urzędy skarbowe, sądy, jednostki samorządu terytorialnego i inne instytucje publiczne mogą przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa. Oznacza to, że w instytucjach publicznych coraz częściej będzie można płacić… kartą płatniczą.

Terminale dla urzędów oznaczają spore ułatwienia dla Polaków. Nie będą oni musieli nosić przy sobie gotówki (a tym samym narażać się na jej kradzież), ani szukać bankomatu gdy zaistnieje potrzeba wniesienia opłaty w urzędzie.

Terminale dla instytucji publicznych

Do września 2018 roku z programu Polska Bezgotówkowa mogli skorzystać jedynie przedsiębiorcy. Oferta była skierowana głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie oferowali w swoich placówkach możliwości płatności kartą. Wielu małych i średnich przedsiębiorców obawiało się bowiem kosztów związanych z zainstalowaniem, a także użytkowaniem terminali płatniczych.

Od 1 września 2018 roku udział w programie Polska Bezgotówkowa mogą wziąć podmioty publiczne. Mogą się one ubiegać o liczbę terminali odpowiadającą liczbie prowadzonych przez nie punktów kasowych. Co istotne, w ramach programu mogą otrzymać urządzenia za darmo aż na trzy lata.

Program obejmuje m.in. urzędy wojewódzkie, marszałkowskie, urzędy miast i gmin, a także starostwa powiatowe. Dostępne są także terminale dla samorządów. Chcesz wiedzieć więcej na temat darmowych terminali dla urzędów? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/sektor-publiczny/.

Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej został zapoczątkowany już w kwietniu 2017 roku. Wówczas przystąpiły do niego policja oraz niektóre urzędy. Dzięki programowi w policyjnych radiowozach zainstalowano 2 tys. terminali, które dzisiaj pozwalają kierowcom opłacić mandat np. kartą płatniczą lub  BLIKiem.

Polacy cenią sobie płatności bezgotówkowe

Zwiększenie dostępności transakcji bezgotówkowych oznacza duże udogodnienie dla Polaków, którzy - szczególnie na tle innych krajów Unii Europejskiej - upodobali sobie transakcje bez gotówki.

Jak wskazują wyniki licznych badań opinii publicznej, Polacy chętniej robią zakupy w miejscach gdzie można płacić kartą; skłonni są też wydać wówczas większe kwoty. Z gotówki korzystają często tylko dlatego, że nie mają możliwości zapłacenia kartą.

 

Bez gotówki wciąż nie zawsze można się obyć np. w warzywniakach, na bazarach, targach, w warsztatach samochodowych i salonach fryzjersko-kosmetycznych. Wkrótce może się to jednak zmienić. Program Polska Bezgotówkowa cieszy się już bowiem dużą popularnością wśród przedsiębiorców.