Print
fot. lh

Nie stać Cię na korzystanie z drogiego oprogramowania graficznego? Chcesz hobbystycznie tworzyć kompilacje filmów z wakacji w efektowny sposób? A może chciałbyś mieć dobry edytor tekstowy i oprogramowanie biurowe? Zdecydowana większość drogich programów znanych firm ma darmowe odpowiedniki, które wystarczą do domowego użytku.

Za darmo nie oznacza gorzej

1. Microsoft Office

Edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, narzędzie do przygotowania prezentacji multimedialnych czy proste bazy danych – to największe atuty pakietu Microsoft Office. Dostępny jest on w kilku wersjach płatnych, m.in. Microsoft Office 2016 dla użytkowników domowych i uczniów BOX  kupimy w cenie od 349 zł z dożywotnią licencją, w wersji cyfrowej lub pudełkowej. Za wersję Microsoft Office 365 Personal BOX zapłacimy od 178 zł, ale licencja będzie tylko na 1 rok i na jedno stanowisko.

Takie same zadania jak Microsoft Office zrealizują darmowe programy, m.in. LibreOffice czy OpenOffice. Pakiety biurowe to podstawowe narzędzia w systemie, dlatego po prostu trzeba je mieć. OpenOffice to otwarty pakiet oprogramowania, rozwijany przez firmę Sun, który do złudzenia przypomina płatny odpowiednik.

LibreOffice to także darmowy pakiet, który z powodzeniem zastępuje płatnego Worda, Excela czy Power Pointa. Wyposażony jest ponadto w uproszczony odpowiednik programu graficznego CorelDRAW – aplikację Draw.

2. Adobe Photoshop

Najbardziej znanym programem pozwalającym na poprawianie zdjęć, artystyczne ujęcia oraz na korektę wszelkich niedociągnięć na fotografiach jest bez wątpienia Adobe Photoshop. W wersji Adobe Photoshop CS6 WIN PL kosztuje od 1890 zł. To wersja edukacyjna i komercyjna. Cena jest całkiem wysoka, przede wszystkim dla amatorów, którzy bawią się fotografią, a nie zajmują się nią zawodowo. Adobe Photoshop można zastąpić do pewnego stopnia bezpłatnym programem GIMP. Ma on bardzo duże możliwości w zakresie poprawiania i edycji zdjęć, choć trzeba dobrze go poznać, aby wiedzieć, gdzie ukryte są potrzebne narzędzia.

3. Antywirus Norton Internet Security

Program antywirusowy jest niezbędny dla każdej jednostki roboczej, niezależnie od tego, czy komputer użytkujemy w celach komercyjnych, czy domowych. Jednym z najbardziej popularnych płatnych programów antywirusowych jest Norton Internet Security. W wersji Symantec Norton Internet Security 2014 BOX kosztuje on od 139 zł, na trzy stanowiska i z roczną licencją.

Po co jednak za niego płacić, jeśli można zabezpieczyć komputer przed atakami hakerskimi i wirusami przy użyciu bezpłatnego antywirusa Avast! Free Antivirus. To darmowy program antywirusowy do celów niekomercyjnych, który chroni komputer przed:

Nie obciąża systemu operacyjnego, jest łatwy w obsłudze i wykrywa potencjalnie niepożądane programy do zdalnego administrowania oraz komercyjne rejestratory naciskanych przez użytkownika klawiszy klawiatury.

4. Corel Draw

Program do tworzenia grafiki CorelDraw to podstawowe narzędzie pracy dla grafików. Aby móc się w nie zaopatrzyć, trzeba wydać od 249 zł za wersję Corel Draw Graphics Suite X4 Special Edition PL do zastosowania edukacyjnego i od 769 zł za Corel Draw Graphics Suite XL.

Darmową alternatywą dla Corel Draw jest Inkscape, dzięki któremu będziemy mogli puścić wodze fantazji przy tworzeniu grafiki komputerowej. Inkscape służy do tworzenia oraz edycji grafik wektorowych.

5. Total Commander

Najbardziej popularny menadżer plików w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Standardowa jego licencja wymaga zapłacenia 180 zł. Tylko czy aby na pewno to dobre rozwiązanie? Podobne zadania wykonamy przy pomocy programu FileZilla, który jest oczywiście całkowicie darmowy

Darmowe rozwiązanie to nie gorsze rozwiązania

Bezpłatne programy i aplikacje pozwalają zastąpić drogie odpowiedniki znanych i renomowanych firm. Zwłaszcza w przypadku zastosowań domowych to dobra alternatywa, pozwalająca zaoszczędzić pieniądze. Np. oglądanie przez internet HBO GO w UPC nie wymaga od nas płatnych rozwiązań. Analogicznie z większości usług możemy korzystać bazując na darmowych aplikacjach.