aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Wymiana opon na przełomie sezonów jest bardzo istotna, szczególnie jeżeli cenimy sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ze względu na odmienną konstrukcję ogumienie zimowe i letnie ma zupełnie inne zastosowania i lepiej sprawdza się na różnych typach nawierzchni. Dlaczego wymiana opon jest tak istotna? Co się stanie, jeżeli nie wykonamy jej na czas?


Opona zimowa jest miękka
Pomiędzy letnim a zimowym wariantem są dwie bardzo duże różnice: rodzaj użytej mieszanki i konstrukcja bieżnika. Opony letnie są wykonane z twardszej gumy, dzięki czemu lepiej trzymają się suchej drogi; mają również płytszy i inaczej wycięty bieżnik. Z kolei ogumienie zimowe produkuje się z miękkiej gumy, która lepiej klei się do mokrej, pokrytej śniegiem nawierzchni. Bieżnik takiej opony (polecamy artykuł o bieżnikach opon zimowych: https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/wiedza-na-temat-opon/biezniki-opon-zimowych) jest również głębszy i inaczej wycięty, co ma na celu zapewnienie skutecznego odprowadzania wody i śniegu spod kół. Dzięki temu ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu czy poślizgu na błocie pośniegowym jest zdecydowanie mniejsze.
Co się stanie, gdy użyjemy zimowych opon latem?
Ogumienie na zimę ma za zadanie trzymać się mokrej drogi. W związku z tym, że wykonane jest z miękkiej gumy, będzie się szybciej zużywało na suchej nawierzchni, dodatkowo generując większy hałas. Opona zimowa wykorzystywana latem zdecydowanie traci na swojej żywotności - przy większych przebiegach może zostać całkowicie wyeksploatowana już w ciągu jednego sezonu. Dodatkowym, dużym minusem jest większy opór opony, wynikający z jej klejenia się do drogi. Siłą rzeczy musimy w takiej sytuacji mocniej docisnąć gaz, co z kolei skutkuje większym spalaniem i może bardzo mocno uderzyć nas po kieszeni.
Z kolei wykorzystywanie opon letnich zimą może skończyć się dla nas bardzo źle. Bieżnik takiego ogumienia jest dużo delikatniejszy, niż w przypadku zimówek, w wyniku czego możemy łatwo wpaść w poślizg na oblodzonej nawierzchni.
Każdy typ opon ma swoje przeznaczenie. Podobnie jak nie wykorzystujemy opon wyścigowych do codziennej jazdy, tak samo nie powinniśmy używać opon letnich na sezon zimowy i odwrotnie. Jest to nie tylko szkodliwe dla wykorzystywanego ogumienia oraz grubości naszego portfela, ale także ma istotny wpływ na komfort, parametry i bezpieczeństwo jazdy. Szansa na wpadnięcie w poślizg zimą, gdy zapomnieliśmy o wymianie, jest dużo większa niż w przypadku wykorzystania zimówek. Dodatkowo większy opór przy jeździe latem może mieć wpływ nie tylko na to, ile paliwa spalimy, ale także na zużywanie się innych elementów mechanicznych w naszym samochodzie.