aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Smog fotochemiczny nazwany na cześć rekordu stężenia odnotowanego w Los Angeles od nazwy miasta sieje spustoszenie głównie w dużych metropoliach oraz aglomeracjach miejskich. Walnie do przyczyn jego powstania przyczyniają się dwa aspekty. Pierwszy z nich to aura – intensywne promienie słońca, bezwietrzna pogoda oraz wysoka temperatura sprzyja intensyfikacji stężenia smogu fotochemicznego. Drugim z aspektów jest działalność człowieka, a ściślej – emisja spalin z pojazdów, które nie posiadają katalizatora. Najczęściej są to pojazdy przestarzałe, jednak obecność katalizatorów w autach nowych również niczego nie gwarantuje. Kolosalny wpływ ma ekonomiczna jazda, a także inne czynniki – takie jak jednostka napędowa, czy rodzaj stosowanego paliwa. W dzisiejszym artykule opiszemy fundamentalną rolę tytułowego katalizatora w aucie.


Katalizator samochodowy – definicja
Mianem katalizatora samochodowego określamy potocznie tzw. konwerter katalityczny. Jest on ważnym ogniwem układu oddechowego, zaś celem jego działania jest zminimalizowanie ilości występowania szkodliwych związków w spalinach. To właśnie one przedostając się do atmosfery przy sprzyjających warunkach kreują mnóstwo toksyn na czele z niebezpiecznym ozonem, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Rygorystyczne dyrektywy
W przestarzałych modelach aut na próżno jest szukać katalizatorów. Zgoła odmiennie ma się sytuacja z autami współczesnymi. Tu obecność konwerterów katalitycznych jest usankcjonowana rygorystycznymi przepisami prawnymi. Im nowsze auta, tym bardziej uściślone i unormowane dyrektywy wynikające z polityki proekologicznej. Obecnie – każde produkowane auto musi spełniać określone normy czystości spalin, które z roku na rok stają się coraz bardziej restrykcyjne, zauważa specjalista z firmy GoodAir.pl. W jaki sposób działa tytułowy katalizator?
Działanie konwertera katalitycznego
W starszych typach pojazdów katalizator był umiejscowiony w rurze wydechowej pod podłogą auta. W nowych modelach jest ulokowany w tzw. kolektorze układu wydechowego. W ten sposób zamontowany katalizator znacznie szybciej się nagrzewa ograniczając tym samym ilość emisji spalin.
Co poza katalizatorem?
Sama obecność katalizatora może nie wystarczyć. Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych warto wyposażyć się w dodatkowe zabezpieczenia. Doskonałym rozwiązaniem w tej kwestii jest zastosowanie oczyszczacza powietrza. To niewielkie urządzenia skutecznie przefiltruje zanieczyszczone powietrze walnie przyczyniając się do poprawy naszej kondycji. Do najlepszych oczyszczaczy powietrza zaliczamy kolekcję renomowanej marki Sharp.