aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Właściwie dobrana obroża stanowi jeden z najważniejszych elementów psiego ekwipunku. Niezależnie od tego, czy posiadasz psa o dużych, czy niewielkich rozmiarach, rasowego czy mieszańca, aktywnego czy preferującego błogie lenistwo – musisz dobrać dla niego odpowiednią obrożę. Jak tego dokonać? Na co zwrócić uwagę, wybierając obrożę spośród tysięcy dostępnych na rynku produktów o różnych właściwościach? Nasz poradnik pomoże ci znaleźć odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące wyboru odpowiedniej obroży dla psa.


 
 
 
Poszukując obroży dla psa, przede wszystkim powinieneś zdawać sobie sprawę z funkcji, jakie pełni ona dla wygody i bezpieczeństwa twojego czworonożnego przyjaciela. Zdecydowanie zbyt wielu posiadaczy psów przy wyborze obroży kieruje się wyłącznie designem i tym, by „pasowała pod kolor” smyczy lub ubrania właściciela. Nie idź tą drogą. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że od wyboru właściwej obroży zależy komfort i zdrowie twojego czworonoga, tym lepiej dla niego i dla ciebie.
 
 
 
Jakie funkcje pełni obroża dla psa?
 
 
 
Podstawowym zadaniem obroży jest oczywiście zapewnienie optymalnej kontroli nad psem w trakcie spacerów, treningów lub innych rodzajów aktywności fizycznej. Obroża powinna posiadać mocowanie umożliwiające podpięcie smyczy, jeśli lubimy wyprowadzać naszego psa na spacer. Jednak nawet bez smyczy obroża odgrywa bardzo ważną rolę – przypomnij sobie często publikowane ogłoszenia o zaginionych psach. Co je łączy? Bardzo często informacja, że poszukiwany pies miał na sobie obrożę w danym kolorze. Jak widać, może ona służyć identyfikacji psa, dlatego wybór obroży o oryginalnym designie lub mało popularnej barwie nie jest złym pomysłem – być może ułatwi identyfikację psa.
 
 
 
Do obroży możemy doczepić również adresówkę, czyli niewielki, zwykle metalowy element zawierający imię psa i dane osobowe właściciela. Dzięki nim, każdy, kto odnajdzie naszego psa, będzie wiedział jak poinformować nas o miejscu jego przebywania. Kolejnym zadaniem obroży jest zapewnienie właściwego bezpieczeństwa podczas spaceru – tu najlepiej sprawdzają się obroże odblaskowe, sprawiające, że pies i właściciel są znacznie lepiej widoczni po zmroku lub przy gorszej przejrzystości powietrza. Obroża może również chronić przed insektami takimi jak pchły lub kleszcze. W tym celu wybierz specjalistyczną obrożę ochronną, uwalniającą specjalną substancję zapachową, która skutecznie odstrasza pasożyty. Spacery po lesie lub ekspedycje w zaroślach staną się o wiele bezpieczniejsze.
 
 
 
Wybór obroży – na co zwrócić uwagę?
 
 
 
Wiesz już jak wiele istotnych funkcji spełnia obroża w życiu twojego czworonoga. Pora zastanowić się, na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając obrożę dla psa. Podstawowe parametry, które powinny cię zainteresować to:
 

  • rozmiar obroży – powinien być dopasowany do rozmiaru twojego psa. Na ryku znajdziesz zarówno obroże dla szczeniąt, jak i dla psów dorosłych, zarówno małych, średnich, jak i dużych ras Pozwoli ci to dopasować długość obroży do obwodu szyi psa. Uniwersalna zasada jest taka, że zapięta obroża nie powinna być ani zbyt luźna, ani za ciasna. Powinieneś swobodnie wsunąć dwa palce między pasek, a szyję psa. Oczywiście każda obroża ma regulację długości, która pozwala wydłużyć lub skrócić jej długość zależnie od rozmiaru czworonoga;
  • tworzywo i jakość wykonania – na rynku znajdziesz obroże paskowe, skórzane, metalowe oraz wykonywane z tworzyw sztucznych. Te pierwsze są zdecydowanie najpopularniejsze – w obsłudze przypominają pasek od spodni. Mają metalową sprzączkę i dziurki do regulacji. Pamiętaj, że obroże metalowe sprawdzają się w chłodniejszych miesiącach, jednak w upalne dni mogą zbyt szybko się nagrzewać, parząc szyję psa;
  • sposób zapinania obroży – klasyczna sprzączka metalowa lub plastikowy zatrzask – to dwa najczęściej spotykane sposoby zapinania obroży dla psa. Zaciski są bardziej precyzyjne, gdyż obrożę możemy zapiąć w dowolnym miejscu. Obrożę na sprzączkę zapniemy wyłącznie tam, gdzie znajdują się dziurki, jednak ta forma zapięcia często bywa znacznie solidniejsza, gdyż plastikowy zatrzask może łatwo pęknąć.