aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Mimo zauważalnego postępu medycyny, społeczeństwo żyje coraz gorzej. Chorujemy, borykamy się z defektami, wirusami i infekcjami. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że nasz organizm jest podatny na wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe?
Poza uwarunkowaniami genetycznymi, największy wpływ na to jak „chorowici” jesteśmy ma… styl naszego życia. Wszak, jeśli sami nie zadbamy o własne zdrowie, to nikt inne tego nie zrobi. Proste.

Poznaj pięć KLUCZOWYCH zasad zdrowego trybu życia!


Prowadzenie zdrowego trybu życia może dla wielu okazać się sporym wyzwaniem. Jeśli przyzwyczailiśmy siebie, że robimy to na co mamy ochotę i nie zważamy na konsekwencję – może być naprawdę trudno. Zdrowy tryb życia to nic innego jak przestrzeganie szeregu zasad. Poniżej publikujemy pięć kluczowych elementów, o które po prostu MUSISZ ZADBAĆ!

Odżywianie, czyli jak powinna wyglądać Twoja dieta?


To co jemy ma ogromny wpływ na ogólną kondycję naszego organizmu. Zdrowa, pełnowartościowa i zbilansowana dieta jest niejako gwarancją efektywniejszej pracy układu trawiennego i jelitowego.

Jedząc niezdrowo, nieregularnie i nie dbając o bilans – możemy spodziewać się szeregu defektów – z nadwagą i otyłością na czele. Ponadto, doprowadzić możemy do zakwaszenia i zanieczyszczenia organizmu.

Aktywność fizyczna - dlaczego ruch to zdrowie?


Siedzący tryb życia jest naprawdę wygodny. Chipsy, zimne piwo i telewizor – dla niektórych to „coś” absolutnie wyjątkowego. Doprowadzić może jednak do naprawdę wielu rozmaitych przypadłości: począwszy od spadku tempa metabolizmu, poprzez gromadzenie się toksyn w organizmie, a skończywszy na otyłości i nadwadze.

Rola aktywności fizycznej w naszym życiu jest bardzo ważna. Codzienny ruch jest istotny dla naszego układu ruchowego, wydolności krążeniowo-oddechowej, pracy serca, mózgu oraz samopoczucia.

Relaks jako broń odstresowująca


Przez wielu ekspertów stres określany jest cichym zabójcą. Dlaczego? Otóż, bardzo wiele osób ignoruje czynniki stresogenne i nie zdaje sobie sprawy jak ogromny wpływ mają one na nasz organizm.

O ile degradujący wpływ na psychikę jest od razu odczuwalny, o tyle zmiany fizjologiczne niekoniecznie są przypisywane stresowi. A przecież, takie zjawiska jak bóle głowy, kołatanie serca, podwyższone tętno czy tiki nerwowe są bardzo często wynikiem tego zjawiska.

Sposobem na eliminację jest relaks. Dobra książka, film czy muzyka? Wybór należy do Ciebie. Ważne, aby forma relaksacyjna pozwoliła – mówiąc kolokwialnie – odciąć się od świata i zapomnieć o wszelkich problemach.

Regularny rytm dobowy


Ogromne znaczenie dla naszego organizmu ma także regularność. Im więcej czynności będziemy realizować schematycznie, tym lepiej. Nasz organizm po prostu lepiej przyzwyczai się do konkretnych zadań i będzie przygotowany na konkretne warunki.

Absolutnie kluczowe jest to, aby zasypiać i wstawać o stałych porach (niezależnie czy jest to weekend, czy dzień w środku tygodnia). Wynika to z faktu, iż organizm ma naturalną zdolność czuwania ustaloną na poziomie 16-17 godzin. Każde przesunięcie skutkuje pewnego rodzaju rozregulowaniem. Sen dorosłego człowieka (od 25 do 60 lat) powinien trwać 7-8 godzin.

Badania, czyli im szybsza diagnoza, tym efektywniejsze leczenie


Prowadząc zdrowy tryb życia minimalizujemy ryzyko wystąpienia wielu chorób, infekcji i zmian. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować wszelkie niepożądane zmiany i reakcje zachodzące w organizmie.

Dlatego też, bardzo istotne jest to, aby kontrolować stan zdrowia swojego organizmu. Pomogą nam w tym cykliczne badania lekarskie. Zaleca się co kwartał realizować zestaw podstawowych badań laboratoryjnych: krew, kał, mocz.

Ponadto, kobiety powinny cykliczne poddawać się mammografii, a Panowie w wieku powyżej 40 lat – kontrolować swoją prostatę.

Chcesz więcej? Zajrzyj do serwisu https://byc-zdrowym.pl/ gdzie czeka na Ciebie wiele eksperckich artykułów z kategorii Zdrowie i Uroda. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci wprowadzić zasady zdrowego trybu życia do Twojej codzienności.