aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via wp

Wędzenie, to obok solenia, jedna z najstarszych metod konserwowania żywności, przede wszystkim mięsa, ryb, serów, ale także owoców i warzyw. Dzięki temu zyskują nie tylko na okresie przydatności, ale przede wszystkim na smaku i aromacie.

Wędzenie dla każdego

Większość wyrobów wędliniarskich dostępnych w sklepach (nawet tych z wyższej półki) ma taki sam smak, a właściwie jego brak. Doprawiane konserwantami, wędzone w sztucznym dymie, w niczym nie przypominają wyrobów produkowanych przez rolników lub rodzinne masarnie. Nie każdy jednak ma dostęp do takich wyrobów, jednak każdy, kto ma własny ogród może samodzielnie uwędzić kiełbasy, mięso i inne produkty. Potrzebna jest do tego tylko wędzarnia ogrodowa.

Rodzaje wędzarni ogrodowych

Od kilku lat wzrasta moda na wędzenie, dlatego producenci wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, oferują bogaty wybór w różnych przedziałach cenowych. Najprostsze modele można kupić już za ok. 700 zł, na te bardziej zaawansowane trzeba wydać nawet kilka tysięcy. Nie mniej jednak w każdej wędzarni można przygotować wspaniałe wyroby.

Ze względu na zasilanie, wędzarnie dzielimy na:

  • elektryczne – z reguły nieduże, przenośne, wymagają zasilania elektrycznego,

  • opałowe – mogą być przenośne lub stałe, opalane są zrębkami lub drewnem drzew liściastych.

Ze względu na materiał wykonania możemy wędzarnie podzielić na:

  • drewniane,

  • metalowe,

  • murowane.

 

fot. via wp

Na zdjęciu wędzarnia www.kotly-bialek.pl/wedzarnia-ogrodowa

 

Bez względu na rodzaj wędzarni, w każdej z nich najważniejsze jest palenisko i komora wędzenia. Najlepiej jest, gdy ich wielkość jest podobna. Palenisko może być umieszczone bezpośrednio pod komorą, taka wędzarnia zajmuje mniej miejsca. Zdecydowaną wadą takiej wędzarni ogrodowej jest konieczność wykonania specjalnej tacki na wytapiający się tłuszcz (spadając na opał powoduje powstanie szkodliwych toksyn) oraz trudności z kontrolowaniem temperatury dymu. Tego typu wędzarnie dobrze sprawdzają się tylko przy wędzeniu dymem gorącym, sam proces wędzenia jest wtedy bardzo szybki.

Dla tych, którzy lubią eksperymentować ze smakami, znacznie lepsze są wędzarnie z oddzielnym paleniskiem, które z komorą spalania połączone jest przewodem dymnym. Za pomocą deflektora, szybrów można regulować nie tylko temperaturę dymu, ale także jego gęstość i szybkość przepływu.

Ten rodzaj wędzarni doskonale nadaje się do wędzenia dymem zimnym, gdzie możliwość kontroli temperatury jest najważniejsza. Duże wędzarnie ogrodowe mogą być powiększone o funkcję grilla i pieca chlebowego. Taka możliwość występuje tylko w przypadku wędzarni murowanych, które dają możliwość przygotowania bardzo różnorodnych produktów.