aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. wp

Frezarką CNC nazywamy obrabiarkę przeznaczoną do prowadzenia obróbki skrawaniem – kształtowych i płaskich powierzchni. Frezarki CNC jako narzędzie główne obróbki wykorzystują zróżnicowanego typu frezy. Te frezy w ruch wprawia urządzenie, następnie przesuwają się w stosunku do obrabianego materiału.

Obrabiarka sterowana komputerowo – frezarka CNC

To rewolucja w przemyśle maszynowym i tu systemem steruje mikrokomputer, z poziomu którego wychodzą wszystkie funkcje. Program na którym pracuje obrabiarka, ma w sobie informacje odnośnie toru narzędzia oraz współrzędnych. Do tego dochodzą wszelkie technologiczne parametry obróbki – głębokość, wartość posuwu czy też ilość przetworzonych przejść narzędzia.

Gdzie stosujemy frezarki?

Trzeba wspomnieć, że to obróbka materiałowa z kształtowaniem płaszczyzn, rowków oraz uzębień. Te szerokie możliwości pozwalają wykorzystać obrabiarkę w formie frezarki w wielu przemysłowych i produkcyjnych zakładach. Ta maszyna pozwala obrabiać konkretne detale oraz narzędzia czy przyrządy. Dzięki wykorzystaniu frezarek CNC możemy mówić o uzyskaniu bardzo dużego stopnia dokładności. Powoduje to, że często będą one miały zastosowanie w motoryzacji, gdzie przecież nacisk na jakość i powtarzalność jest bardzo szczególny.

Szybko i bezproblemowo przebiega praca z frezarką, z zachowaniem doskonałej jakości i wydajności. Ważne jest też, że frezarki CNC znajdują zastosowanie w skrawaniu przedmiotów z metalu ale też drewna i sztucznych tworzyw, co faktycznie poszerza zakres dla ich zastosowania.

Typy frezarek CNC

Mamy modele z jednym, jak też z kilkoma wrzecionami. Gdy weźmiemy pod uwagę typ wrzeciona, trzeba rozróżnić górnowrzezcionowe, gdzie wrzeciono jest nad stołem ulokowane, analogicznie w dolnowrzecionowych jest pod. Wykorzystuje się górnowrzecionowe w masowym frezowaniu, wewnętrznym i zewnętrznym, poza tym będą się sprawdzały w frezowaniach różnych przedmiotów – i to na całej powierzchni obwodów.

 

Części do frezarek CNC takie jak serwonapędy, silniki krokowe, sterowniki cnc i wiele więcej znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/automatyka-c-197.html

 

fot. wp

 

Typy frezowania

Tutaj mówmy też o kilku – pełnym, niepełnym i swobodnym. Gdy pełne – mamy trzy obrobione powierzchnie, co też nazywa się frezowaniem trzystronnym. Jeśli frezowanie niepełne – obrobione są dwie powierzchnie. A swobodne frezowanie to wyłącznie jeden typ powierzchni.

Obecnie frezarki to jeden z najbardziej nowoczesnych i dopracowanych technicznie maszyn, patrząc na obrabiarki CNC. Całkowita ich automatyzacja daje szansę na uzyskanie całkowicie profesjonalnej jakości w obrabianych detalach. Jeśli chodzi o możliwości przemysłowe, wymagania rynku – to jest dzisiaj naprawdę kwestia mająca kluczowe znaczenie.