aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Dorośli doskonale wiedzą, że do kompleksowego oczyszczenia jamy ustnej ich zębów - sama szczoteczka i pasta nie wystarczą. Czy jednak należy korzystać z dodatkowych artykułów do higieny jamy ustnej u dzieci? Oczywiście, że tak! Dbanie o zdrowe zęby od najmłodszych lat zdecydowanie zaprocentuje w przyszłości - odpowiednimi nawykami oraz zdrowym i białym uzębieniem.

 

Szczoteczka do zębów
To pierwszy produkt do higieny jamy ustnej, który przychodzi na myśl, gdy myślimy o czyszczeniu uzębienia. Wyróżniamy różne rodzaje szczoteczek:

  • jednopęczkowe - umożliwiające szczotkowanie każdego zęba z osobna, polecane w szczególności osobom noszącym aparaty ortodontyczne,
  • klasyczne - umożliwiające oczyszczanie uzębienia siłą dłoni. Te dla dzieci posiadają kolorowe, niewielkie i antypoślizgowe rękojeści oraz małe i zaokrąglone główki,
  • elektryczne (klasyczne, soniczne) - wykonują szybkie ruchy główki, dzięki czemu bez zastosowania szczególnej techniki - same usuwają z zębów zabrudzenia. Są dostosowane do możliwości dziecka (mają małe główki z miękkim włosiem i antypoślizgowe, niewielkie rękojeści),
  • międzyzębowe - pozwalające oczyścić przestrzenie styczne pomiędzy zębami.

Pasta do zębów
W zależności od wieku dziecka, pasta powinna być dobierana indywidualnie. Zanim maluch nauczy się dokładnie wypluwać pastę i płukać jamę ustną - warto zdecydować się na produkt bez fluoru w składzie. Połknięcie dużej ilości pasty zawierającej ten pierwiastek, może być szkodliwe dla układu pokarmowego malucha. Później można zakupić pastę o zawartości fluoru 1000 jm, a dopiero po ukończeniu przez dziecko szóstego roku życia - 1400 jm.
Producenci oferują również wiele past smakowych. Jeżeli zachęcą one nasze dziecko do szczotkowania - nie ma przeciwwskazań do korzystania z nich. Bogatą ofertę tego typu produktów znajdziemy w sklepie denthelp.pl .

Nić dentystyczna
To produkt umożliwiający dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych - w których znajduje się około 40% płytki nazębnej. Zalecane jest stosowanie ich co najmniej raz dziennie. Warto jest poświęcić czas i nauczyć swoje kilkuletnie dziecko, jak poprawnie nitkować zęby.

Płyn do higieny jamy ustnej
To produkt, którego wartość nie zawsze jest doceniana - wiele osób myśli, że służy jedynie odświeżeniu oddechu. Tymczasem, płyny mogą mieć różne funkcje - zapobiegać próchnicy, przeciwdziałać osadzaniu sie płytki nazębnej czy też wzmacniać dziąsła. Warto wprowadzić je do codziennego rytuału oczyszczającego około 6 roku życia dziecka. Takie produkty nie mogą zawierać w składzie alkoholu.

Skrobaczka do języka
Jeżeli chodzi o kompleksową higienę jamy ustnej, język jest najczęściej pomijanym w oczyszczaniu miejscem. To błąd - znajduje się na nim nalot bakteryjny (głównie złożony z bakterii beztlenowych), odpowiedzialny za próchnicę i przykry oddech. Regularne usuwanie go z języka to doskonały sposób na ochronę przed infekcjami całego organizmu. Skrobaczki są proste w użyciu, można je dostać w różnych wersjach kolorystycznych w aptekach i sklepach stomatologicznych.

Irygator do zębów
Wypuszcza wodę pod wysokim ciśnieniem, doskonale wymiatając resztki jedzenia i płytki nazębnej z trudnodostępnych miejsc (szczelin między zębami, kieszonek dziąsłowych, tylnych zębów). Szczególnie polecany jest dzieciom, noszącym stałe aparaty ortodontyczne.

Higiena jamy ustnej dziecka nie powinna kończyć się na używaniu kolorowej szczoteczki i smakowej pasty do zębów. Warto jest wprowadzać inne nawyki higieniczne od najmłodszych lat, by zaowocowały zdrowym uzębieniem w przyszłości. Jeżeli nie potrafisz poprawnie wyniktkować dziecku zębów bądź też wykonać innych zabiegów w jego jamie ustnej - udaj się po instruktaż do stomatologa.