aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Sezon grzewczy rozkręca się na dobre. Warto więc pomyśleć o kosztach, jakie poniesiemy za ogrzewanie domu. Tu z pomocą przyjdzie wybór właściwego paliwa. Ogrzewanie olejowe, węglowe, a może gazowe? Sprawdź, jakie będzie dla Ciebie najbardziej korzystne.

fot. lh

 

Rodzaje paliwa, a wysokość rachunków
Sezon jesienno-zimowy, to dla właścicieli domów przede wszystkim myślenie o możliwie jak najniższych rachunkach za ogrzewanie. Na wysokość opłat ma wpływ wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych jest to, na jakie paliwo się zdecydujemy. Do wyboru mamy: energię elektryczną, biomasę, olej opałowy, gaz ziemny oraz gaz płynny. Przyjrzyjmy im się bliżej.
Gaz ziemny. Jego wybór może się okazać przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeśli nie będziemy liczyć dość wysokiego kosztu przyłączenia go do sieci. Koszt budowy przyłącza może sięgać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie licząc jednak tego, jego eksploatacja wychodzi na plus. Kosztuje znacznie mniej niż gaz płynny, uniwersalny, a także olej opałowy. Co istotne, można nim zasilać także kuchenki gazowe, a przy jego spalaniu nie powstaje sadza ani popiół, a ilość emitowanego dwutlenku węgla nie jest duża. Bardzo istotne jest jednak to, aby wykonywać coroczny przegląd!
Gaz płynny. Ten rodzaj paliwa jest przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem i stanowi najbardziej wszechstronne źródło zasilania. Uzyskiwany jest jako produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej.
Olej opałowy. Należy magazynować go w zbiornikach i pamiętać o tym, że nie wolno przechowywać go w niskich temperaturach. Warto także mieć na względzie fakt, że ze względu na zawartość siarki jego spalanie jest znacznie bardziej uciążliwe dla ekologii aniżeli gazu.
Węgiel kamienny. Jeśli mowa o najprostszych kotłach, wówczas najczęściej do palenia nim używa się odmiany w postaci tzw. orzecha, natomiast w przypadku kotłów nowoczesnych - ekogroszka.
Drewno opałowe. W sezonie grzewczym należy przygotować się na jego zakup w postaci kilku ton. Ma on znacznie mniejszą zawartość opałową niż węgiel. Aby uzyskać większą wydajność energetyczną, warto jest zainwestować w drewno w drzew iglastych.