aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via wp

Wiele osób, zarówno tych zaraz po studiach jak i posiadających już pewne doświadczenie, z pewnością zastanawia się na wyjazdem za granicę. Jednym z państw, które najszybciej przyjdą nam do głowy będzie Wielka Brytania - wpływa na to nie tylko bliskie sąsiedztwo Zjednoczonego Królestwa, ale także krążące bardziej lub mniej prawdziwie opowieści o trwających już kilkanaście lat kolejnych falach emigracji. Należy jednak pamiętać, że rynek pracy w Wielkiej Brytanii zmienił się dość mocno na przestrzeni kilku ostatnich lat. Szczególne kontrowersje i obawy wzbudza Brexit i związane z nim ewentualne utrudnienia dla osób nie posiadających obywatelstwa brytyjskiego. Nie należy jednak wpadać w panikę i z góry skreślać Wielkiej Brytanii jako potencjalnego rynku pracy: pełne wyjście z Unii Europejskiej zajmie około dwóch lat, a po dokonaniu całego procesu Anglia będzie nadal należeć do państw stowarzyszonych z Unią, co przyczyni się do honorowania przez nią pewnych praw panujących we wspólnocie. Mimo zmian politycznych, osoby szukające pracy w Wielkiej Brytanii nie powinny napotkać na większe niż do tej pory problemy. Podjęcie pracy na Wyspach nadal jest opłacalne, nie tylko z powodów finansowych, ale także z perspektywy rozwoju naszej kariery. Wykwalifikowani fachowcy, a także pracownicy naukowi nadal będą niezwykle poszukiwani na Wyspach - popyt na wysokiej klasy specjalistów z pewnością nie spadnie z powodu Brexitu. Jeśli zdecydujemy się na ewentualny powrót do Polski zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć lepsze i bardziej rozwojowe oferty pracy niż przed emigracją. Oczywistym plusem pracy w Zjednoczonym Królestwie będzie także nauka języka angielskiego - nawet jeśli język ten mamy opanowany bardzo dobrze, praca w Wielkiej Brytanii z pewnością pozwoli nam doszlifować go do perfekcji.

Początki - dostępne możliwości pracy i mieszkania

Wielka Brytania nadal oferuje sporo możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy. Przed samym wyjazdem warto popytać znajomych lub zrobić dokładny research dotyczący samych ofert pracy, ale także potencjalnych ofert wynajmu mieszkania. Mając pewne podstawy, mieszkanie lub referencje, łatwiej będzie nam znaleźć pracę odpowiadającą naszym oczekiwaniom finansowym i umiejętnościom. Warto również skorzystać z licznych portali internetowych oraz forów: rozmawiając z rezydującymi na wyspach rodakami możemy dowiedzieć się wiele na temat wynajmu mieszkania czy niezbędnych dokumentów pozwalających na stały pobyt. Warto zaufać rekomendowanym i zaufanym portalom, zamieszczającym oferty pracy od sprawdzonych pracodawcom, jak choćby portal pracujwunii.pl. Oprócz licznych ogłoszeń możemy znaleźć tam także liczne artykuły i porady dotyczące wyjazdu za granicę. Wysokość pensji będzie zależeć od naszych umiejętności i specjalizacji (wartość funta, mimo niedawnych zawirowań, nadal plasuje się wysoko i stabilnie), ale także od lokalizacji, w której pracę znajdziemy. Największym rynkiem pracy z pewnością może się pochwalić Londyn. Stawki oferowane w stolicy są bez wątpienia wyższe niż w innych częściach kraju, należy jednak pamiętać, że część dochodów z pewnością zostanie przeznaczona na wynajem mieszkania bądź pokoju. Jednak przy rozsądny gospodarowaniu zarobionymi pieniądzmi, powinniśmy być w stanie bez problemu utrzymać się i zbudować sobie odpowiednią poduszkę oszczędnościową.

Warto wyjechać

Analizując panujące od kilu lat tendencje oraz ostatnie wydarzenia polityczne, Wielka Brytania nadal jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla osób szukających pracy. Rynek pracy na Wyspach przedstawia szerokie spectrum możliwości, także dla pracowników specjalizujących się w wąskich i mało popularnych dziedzinach. Również stale utrzymujący się kurs funta zachęca do wyjazdu. Warto jednak zająć się organizacją wyjazdu wcześniej, czerpiąc rady od znajomych bądź z licznych portali internetowych: przygotowany wcześniej research pomoże poczuć się pewniej, ograniczy także ewentualne rozczarowania i błędy.