aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

REKLAMA komitetów wyborczych

Grzegorz Kielbasa - kandydat do rady powiatu Sylwester Baćko - kandydat do Sejmiku - Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL Izabela Górecka - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Violetta Majak - materiał sfinansowany przez KW Dialog Dariusz Kurowski - materiał wyborczy KWW Razem KG Aleksandra Krawczyk - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Ewa Kocemba - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Bożena Kończak - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska materiał sfinansowany ze środków KWW Ogniwo Tomasza Kulona materiał sfinansowany ze środków KW Stowarzyszenia Regionalnego Dialog Arkadiusz Dybiec - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Andrzej Pawlukiewicz - materiał sfinansowany przez KWW Porozumienie Wyborcze Grzegorz Rozwadowski - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Urszula Machaj - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Joanna Cebula - kandydatka do rady powiatu - materiał sfinansowany przez KWW Nowoczesna Gmina 2023 Franciszek Walka - materiał sfinansowany przez KWW Razem KG Zenon Król - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska 19 Tomasz Baćko - Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL
fot. via wp

Banki chętnie udzielają kredytów, ale głównie tym osobom, które uważane są za rzetelnych kredytobiorców. Zwracając uwagę na historię kredytową, chcą wyeliminować ryzyko niewypłacalności klienta. Czy to oznacza, że zła historia w Biurze Informacji Kredytowej całkowicie przekreśla szanse na uzyskanie kredytu – nawet gotówkowego?

Banki nie narzekają na brak zainteresowania kredytami. Polacy chętnie sięgają po tego rodzaju wsparcie finansowe, chcąc w ten sposób zrealizować swoje plany, uregulować zobowiązania, itp. Niestety nie każdy może liczyć na pozytywną decyzję kredytową – wszystko zależy od ryzyka szacowanego przez bank w odniesieniu do konkretnego klienta. Historia kredytowa jest jednym z elementów, które mogą rzutować na decyzję o przyznaniu wsparcia finansowego. Nie ma przy tym znaczenia czy kredytobiorca wybiera najtańszy kredyt gotówkowy na finanse.rankomat.pl czy decyduje się na kredyt hipoteczny.

 

Kredyty tylko dla osób z dobrą historią w BIK?

Banki, podczas analizowania wniosku kredytowego konkretnego kredytobiorcy, sięgają po dane zamieszczone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jest to instytucja, która zbiera informacje o kredytach zaciąganych w bankach, SKOK-ach i liczących się na rynku pożyczkowym firmach pozabankowych. Na listę trafiają wszyscy kredytobiorcy i pożyczkobiorcy – niezależnie od tego, czy spłacają zadłużenie w terminie czy nie. W ten sposób powstaje historia kredytowa każdego klienta, która stanowi cenne źródło informacji dla banku.

Sprawą oczywistą jest, że największe szanse na kredyt mają osoby, które terminowo spłacają swoje zobowiązanie i nie mają żadnych zaległości. Jeśli natomiast kartę kredytową czy kredyt w banku spłacasz z dużym opóźnieniami, wówczas na koncie w BIK zapisują się te „złe informacje”. Chociaż wtedy masz mniejsze szanse na uzyskanie kolejnego kredytu, nie wszystko jest stracone.

Jak pokazuje doświadczenie, banki nie skreślają całkowicie niesolidnych kredytobiorców. Osoby, które miały tylko niewielkie zaległości w spłacie poprzednich zobowiązań, mają szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Często jednak trzeba dopełnić dodatkowe formalności, np. wykupić ubezpieczenie kredytu. Niekiedy banki podnoszą koszty, zwiększając prowizję.

Istotną rolę odgrywa również rodzaj kredytu. Nieco inny sposób postępowania da się zauważyć w przypadku kredytów gotówkowych oraz kredytów hipotecznych. Często takie wnioski przesyłane są do ponownej analizy.

 

Brak historii kredytowej też nie jest dobry

Pamiętaj, że niezaciąganie zobowiązań wcale nie jest korzystny. W ten sposób nie budujesz swojej wiarygodności kredytowej, a co za tym idzie – bank nie wie, czy można Ci zaufać. Dobrze więc, jeśli od czasu do czasu zaciągniesz szybką pożyczkę na niewielką kwotę lub będziesz korzystać z karty kredytowej.