aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Otrzymujesz negatywne wyniki za każdym razem, gdy korzystasz z testu ciążowego? Pomimo wielu prób nic sie nie zmienia? Większość kobiet nie zachodzi w ciążę za pierwszymi próbami. Jeśli przez dłuższy czas nie dochodzi do zapłodnienia, możemy doszukiwać się przyczyn, które pomoże nam zwalczyć wyspecjalizowany lekarz. Co robić, jeśli i to nie przynosi skutku?

 

Niepłodność idiopatyczna
Jeśli pomimo pozytywnych wyników badań i spełnienia wszystkich przesłanek medycznych nie możemy pochwalić sie ciążą, możemy doszukiwać się przyczyn o mniej oczywistym podłożu. Większość ludzi nie wie, co to jest niepłodność idiopatyczna. Mówimy tu o stanie, kiedy jest stwierdzona płodność obydwu partnerów, a nawet można ją potwierdzić wcześniejszym potomstwem obydwu z nich, a mimo wszystko nie dochodzi do zapłodnienia. Przyczyn można doszukiwać się zarówno wśród czynników fizycznych (np. choroby weneryczne), jak i psychicznych (stres). Ważne jest przebadanie układu rozrodczego, gdyż istotną okolicznością mogą być częste choroby kobiece.

Stres, nawyki i tryb życia
Najprostszym działaniem, które może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi, jest obranie zdrowszego stylu życia i higieny umysłu. Za każdym razem, kiedy bardzo się staramy, efekt może być odwrotny. Stres odbija się na nas zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Według lekarzy, równowaga i spokój są kluczową częścią próby poczęcia. Kiedy jesteśmy zestresowani, organizm nie skupi się na pożądanych procesach. Poświęcanie czasu sobie jest ważne dla zwiększenia szans na urodzenie dziecka. Wiele kobiet uważa, że ​​najlepszą rzeczą do zrobienia, gdy są zestresowane, jest posiadanie wolnego czasu np. przez urlop. Może nie być to skuteczne, ponieważ sprawia, że ​​kobieta dalej czuje przymus, że musi zajść w ciążę w tym czasie, a wtedy stres jest o wiele większy. Zamiast zmieniać codzienną rutynę, specjaliści zalecają terapię artystyczną, medytację i ćwiczenia, aby zmniejszyć codzienny poziom stresu. Zaburzenie snu tak samo powoduje stres wywołany zmęczeniem organizmu. W przypadku osób, które nie zażywają dostatecznie dużo snu, układ odpornościowy jest mniej wydajny i są one bardziej podatne na infekcje, a te z kolei będą miały wpływ na cykl rozrodczy. Dotyczy to również mężczyzn. Infekcje mogą wywoływać gorączkę, a nadmiar ciepła może tymczasowo uszkodzić nasienie (do czasu wyprodukowania nowego). Kobiety, które nie mają wystarczającej ilości snu, mogą również zacząć odczuwać lęk, co może powodować dalsze komplikacje. Kobiety z niedowagą lub nadwagą mogą mieć także problemy z płodnością. Niedożywione ciało może nie mieć owulacji prawidłowo, a z drugiej strony nadwaga może mieć znaczący wpływ na płodność.