aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

REKLAMA komitetów wyborczych

Grzegorz Kielbasa - kandydat do rady powiatu Sylwester Baćko - kandydat do Sejmiku - Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL Izabela Górecka - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Violetta Majak - materiał sfinansowany przez KW Dialog Dariusz Kurowski - materiał wyborczy KWW Razem KG Aleksandra Krawczyk - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Ewa Kocemba - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Bożena Kończak - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska materiał sfinansowany ze środków KWW Ogniwo Tomasza Kulona materiał sfinansowany ze środków KW Stowarzyszenia Regionalnego Dialog Arkadiusz Dybiec - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Andrzej Pawlukiewicz - materiał sfinansowany przez KWW Porozumienie Wyborcze Grzegorz Rozwadowski - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Urszula Machaj - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Joanna Cebula - kandydatka do rady powiatu - materiał sfinansowany przez KWW Nowoczesna Gmina 2023 Franciszek Walka - materiał sfinansowany przez KWW Razem KG Zenon Król - materiał wyborczy KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska 19 Tomasz Baćko - Materiał pochodzi i jest finansowany przez Komitet Wyborczy PSL
fot. via lh

Wrzody żołądka są bolesną i przykrą dolegliwością, która wymaga stosowania odpowiedniej diety. Stosowanie się do niej pozwala całkowicie zapomnieć o bólu i innych objawach, dlatego warto poznać zasady diety przy wrzodach żołądka.

 

Jakie dolegliwości sygnalizują zachorowanie na wrzody żołądka?

Wrzodami żołądka może być zagrożonych nawet 50 procent całej populacji ze względu na zakażenie Helicobacter pylori. Oczywiście, schorzenie nie dotyczy wszystkich nosicieli. Ryzyko zachorowania zwiększa się, gdy prowadzi się nieregularny tryb życia, je się przetworzoną żywność, sięga się po używki oraz dużo się stresuje.

Zanim zacznie się szukać informacji pod hasłem „wrzody żołądka dieta co jeść”, warto poznać objawy wrzodów żołądka. Są nim: bóle brzucha w środkowej części na 1-3 godziny po posiłku, nudności, wymioty, brak apetytu, zgaga i kwaśne odbijanie. Niektórzy chorzy cierpią również na biegunki naprzemiennie z zaparciami. Więcej o wrzodach żołądka przeczyta się na serwisach poświęconych tej tematyce.

Ogólne zasady diety przy wrzodach żołądka

Dieta przy wrzodach żołądka opiera się o kilka ogólnych zasad. Przede wszystkim należy spożywać 4-5 małych posiłków i unikać obfitych dań. Dzięki tej zasadzie unika się długiego zalegania żywności w żołądku, które powoduje zwiększenie ilości wydzielanych soków trawiennych. Posiłki powinny być spożywane regularnie i przygotowywane z lekkostrawnych składników. Jeżeli objawy wrzodów żołądka są nasilone, jedzenie można spożywać w postaci papek i musów. Niewskazane jest podjadanie przed snem, dlatego na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, powinno się powstrzymać od jedzenia. Zalecane jest zrezygnowanie z palenia papierosów i picia alkoholu.

Produkty zakazane i dozwolone w diecie na wrzody

Jaka dieta na wrzody jest odpowiednia? Potrawy powinny być gotowane w wodzie lub na parze, pieczone bez tłuszczu lub grillowane. Powinno się wybierać pszenne pieczywo, chudy twaróg, mięso o niskiej zawartości tłuszczu oraz gotowane warzywa. Owoce są dozwolone, jednak najbezpieczniejsze jest spożywanie bananów, jabłek i pomarańczy. Odpowiednie są również jajka gotowane, kasze, ryż, miód, soki owocowe i warzywne, a także budynie i kisiele. Wśród zakazanych produktów znajdują się: pełnoziarniste pieczywo i makarony, tłuste sery i mięsa, ostre przyprawy, warzywa strączkowe w postaci suchej, cebula, otręby, wędzone ryby i słodycze - zwłaszcza ciasta z kremem, pączki i czekolada. Zabroniona jest również mocna kawa, którą można zastąpić kawą zbożową lub lekką kawą rozpuszczalną bez dodatku śmietanki.