aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via wp

Kiedyś nie wyobrażano sobie domu bez dywanów. Dywany były wręcz wszechobecne i zazwyczaj pokrywały większość podłogi. Dziś nie są już tak popularne jak dawniej, ale nadal stanowią ważny element przestrzeni. Projektanci wnętrz bardzo chętnie stosują dywany jako element dekoracyjny, który ładnie komponuje się ze stylem pomieszczeń.

Dywany – ich zalety i wady

Dywany mają grono swoich zwolenników i zdecydowanych przeciwników. Pierwsza grupa przekonuje, że dywany to element praktyczny oraz estetyczny. Dywany chronią przed poślizgnięciem się, szczególnie jeśli od spodu są podszyte materiałem z kauczuku. Zabezpieczają też podłogę przed zniszczeniem, dlatego warto by pojawiły się tam gdzie jest duży ruch na przykład na korytarzu czy w salonie. Zniszczony dywan jest zdecydowanie łatwiej i taniej wymienić niż całą podłogę.

Do zalet dywanów należy też fakt, że tłumią dźwięki kroków. Pełnią też funkcję izolacyjną od hałasów dochodzących z zewnątrz. Tym samym dywan poprawia akustykę we wnętrzach. Jest to szczególnie ważne w blokach i domach wielorodzinnych. Z kolei właściciele mieszkań w kamienicach i domów wolnostojących doceniają dywany pod względem ich właściwości izolujących ciepło. Mało kto wie, że dywany wykonane z wełny mają właściwości regulujące wilgotność w pomieszczeniu. Pochłaniają nadmiar wilgoci i oddają ją, gdy w powietrzu jest jej za mało. Oczywiście do niewątpliwych zalet należy też fakt, że dywany kreują przestrzeń, nadają pomieszczeniom przytulny charakter, często stanowią ciekawy akcent kolorystyczny.

Ale dywany mają też swoje wady. Pierwszą z nich jest fakt, że łatwo się brudzą i trudno te zabrudzenia usunąć. Ponadto w oczach wielu osób dywany są siedliskiem kurzu i roztoczy powodujących alergię. Jednak jak dowiadujemy się w rozmowie z konsultantem dużego sklepu z dywanami Dywante.pl - Dla niektórych jest to zaleta! Jak to możliwe?! Dywan przy wejściu zbiera zanieczyszczenia, dzięki czemu w innych pomieszczeniach jest ich mniej. Po drugie kurz przyczepia się do dywanu, a nie osiada na podłodze wzbijając się w powietrze przy każdym kroku. I jak przekonują zwolennicy dywanów, wystarczy je wtedy regularnie odkurzać, trzepać i prać, a kurzu w domu będzie mniej niż w domach pozbawionych dywanów.

Gdy kupujemy dywany

Zanim pobiegniesz do sklepu z dywanami, przemyśl kilka ważnych kwestii. Po pierwsze weź pod uwagę wielkość pomieszczenia i dopasuj do niego rozmiar dywanu. W małych pomieszczeniach zastosujmy mały dywan, który podkreśli jego styl. Duże, przestronne wnętrza dobrze wyglądają, gdy umieścimy w nich większe, puszyste dywany, które optycznie zmniejszą pokój i wypełnią pustą przestrzeń. Takie dywany dobrze jest też zastosować w sypialni. Nie muszą być one przesadnie duże, wystarczą małe dywaniki tuż przy łóżku.

Kolejnym elementem jest kolorystyka i wzornictwo. Wybierz jasne i stonowane dywany jeśli chcesz rozjaśnić i ocieplić wnętrze. Dywan ma być dopełnieniem aranżacji. Bardzo kolorowe, wyraziste dywany o nietypowych wzorach wybierz do dużych pomieszczeń i uważaj by taki dywan nie przytłoczył wnętrza. Wzorzyste i kolorowe dywany najlepiej prezentują się w stonowanych wnętrzach.

Bardzo istotny jest też wybór materiału. Wełniane i jedwabne dywany są najdroższe, ale posłużą przez długie lata, nie są jednak polecane dla alergików. Dywan z syntetycznych tkanin będzie idealny jeśli oczekujemy, że będzie oryginalnym dodatkiem we wnętrzach, a przy tym będzie odporny na ścieranie i czyszczenie. Ostatnim kryterium jest kształt dywanu. Powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, Projektanci wnętrz przekonują, że dywany okrągłe i owalne mogą nawet powiększyć wnętrze, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór.