aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Co roku wielu z nas staje przed prawdziwym wakacyjnym dylematem. Z jednej strony na długo przed wylotem jest mnóstwo atrakcyjnych cenowo ofert, ale co jeśli ten sam hotel będzie spoko tańszy kilka dni przed wyjazdem? Warto zastanowić się kiedy rezerwować wymarzony wyjazd, by zaoszczędzić jak najwięcej i zyskać wiele innych korzyści.


 
First minute to oferty proponowane przez biura podróży na długi czas przed wylotem. Zazwyczaj wprowadzane są do sprzedaży wraz z końcem poprzedniego sezonu letniego. Propozycje first minute są ograniczone czasowo, a najciekawsze propozycje zawsze sprzedają się w pierwszych etapach promocji. O ile decydując się na rezerwację w późniejszym terminie, po zakończeniu first minute, płacimy wyłącznie za zarezerwowane świadczenia, promocyjne oferty zawierają dodatkowe bonusy.
 
Wakacje first minute to głównie pakiet gwarancji – najczęściej są to gwarancje niezmienności ceny, najniższej ceny oraz bezpłatnej zmiany rezerwacji. Gwarancja niezmienności ceny oznacza, że cena rezerwacji nie ulegnie zmianie, bez względu na zmiany opłat lotniskowych, podatków, zmiany kursu walut czy innych kosztów. Gwarancja najniższej ceny zapewnia nam zwrot różnicy w cenie wyjazdu, jeśli po zarezerwowaniu oferty jej cena spadnie. Gwarancja bezpłatnej rezerwacji umożliwia zmianę terminu, kierunku wyjazdu czy hotelu bez dodatkowych opłat w obrębie ofert jednego organizatora. Szczegóły i warunki poszczególnych gwarancji różnią się w zależności od biura podróży, który oferuje swoje first minute.
 
Z drugiej strony biura podróży oferują też mnóstwo ofert last minute. To wakacje na ostatnią chwilę, rezerwowane na kilka dni przed wylotem. Są wtedy szanse na bardzo atrakcyjną cenę wyjazdu – organizatorzy bowiem chcą sprzedać swoje ostatnie miejsca w samolotach i hotelach. Takich miejsc nigdy nie ma dużo, kuszą świetną ceną i ekspresowo się sprzedają. To dobra opcja dla osób spontanicznych, lubiących podejmowanie szybkich decyzji. Wakacje last minute to doskonały sposób na wypoczynek w hotelach all inclusive za małe pieniądze. Niska cena wakacji rezerwowanych na ostatnią chwilę nie powoduje, że świadczenia otrzymywane w hotelu będą niższe – dostajemy dokładnie to samo, co przy wcześniejszej rezerwacji. To doskonały sposób na wakacje w najlepszych hotelach all inclusive za małe pieniądze.
 
Przy rezerwacji dla dużej liczby osób, rodziny czy znajomych, warto zdecydować się na wakacje first minute. Czekając na ostatnią chwilę może okazać się, że nie ma wystarczającej liczby miejsc dla wszystkich chętnych. Wakacje first minute dają też pewien komfort, nie trzeba już bowiem przeglądać ostatnich dostępnych ofert, a pozostaje tylko oczekiwanie na wymarzony wyjazd. Nie ma także gwarancji, że ceny last minute będą atrakcyjne, szczególnie w ścisłym sezonie wakacyjnym.