aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Miód lipowy, wielokwiatowy, czy spadziowy to miody, które większość z nas zna, ponieważ są to jedne z bardziej popularnych miodów w naszym kraju. Warto jednak poszerzać wiedzę oraz kulinarne horyzonty i zapoznać się z mniej znanymi miodami, które nie odbiegają właściwościami od tych popularnych. Sprawdźmy jakie właściwości skrywają w sobie mniej znane miody!

fot. lh

 

MIÓD – PŁYNNE ZŁOTO

Miód to produkt, który jest znany i ceniony od wielu, wielu lat. Stosujemy go w kuchni, w kosmetykach, a nawet wykorzystujemy go podczas leczenia różnych dolegliwości. Medycyna ludowa traktowała miód jako jeden z najważniejszych leków naturalnych, a dziś dodaje się go, m.in. do suplementów diety na leczenie bólu gardła. Miód sprawdza się szczególnie w okresie jesienno-zimowych przeziębień, ponieważ ze względu na substancje w nim zawarte pomaga nam w walce z bakteriami i wirusami. Jednak jeśli chcemy, by miód spełnił swoje lecznicze zadanie powinniśmy pamiętać o tym, by nie poddawać go działaniu wysokiej temperatury!

SKĄD BIERZE SIĘ MIÓD?

Na półkach sklepowych widzimy gotowy miód zapakowany w słoiki. Często nie zdajemy sobie sprawy jak długi i precyzyjny proces stoi za produkcją tego płynnego złota! Czas zatem na krótką opowieść o tym jak powstaje miód a także odpowiedź na pytanie – jaka jest różnica między miodem nektarowym a spadziowym? Miód to nektar, czyli sok roślinny zebrany przez pszczoły, a następnie przetworzony przez miodówki, mszyce lub czerwce. W sklepie możemy spotkać miody nektarowe i spadziowe. Miód spadziowy pochodzi ze spadzi, czyli słodkiej cieczy, która występuje na liściach i gałęziach sosny, lipy, wierzby, jodły, czy klonu. W zależności od gatunku drzewa, z którego pochodzi spadź wyróżniamy miody ze spadzi iglastej lub liściastej. Z kolei miody nektarowe (inaczej kwiatowe) pochodzą z nektarów różnych roślin, od których biorą się ich nazwy, np. miód rzepakowy, gryczany, lipowy, akacjowy.

ODKRYJ MNIEJ ZNANE MIODY!

Czas na przedstawienie właściwości mniej znanych miodów. Tak naprawdę rodzajów miodów jest bardzo dużo i nie ograniczają się one do najbardziej znanego miodu wielokwiatowego, czy lipowego. Nie sposób wymienić tu i opisać wszystkich z nich dlatego miody przestawione poniżej to jedynie przykłady. Warto jednak odkrywać różne miody na własną rękę, ponieważ każdy z nich jest niepowtarzalny i cenny dla naszego zdrowia!

fot. lh

Oto kilka przykładów mniej znanych miodów, które warto odkryć!

1. Miód gryczany – dobry dla serca

Miód gryczany posiada charakterystyczny brunatny kolor oraz niepowtarzalny smak i aromat. Ze względu na wysoką zawartość rutyny korzystnie wpływa na stan naszych naczyń krwionośnych, przez co polecany jest szczególnie w przypadku nadciśnienia tętniczego, czy miażdżycy. Miód gryczany polecany jest również w leczeniu zapaleniu nerek, zwalczaniu osłabienia i problemów ze wzrokiem. Więcej informacji na temat miodu gryczanego można znaleźć w artykule zamieszczonym na blogu Kcalmar.com.

2. Miód malinowy – nieoceniony przy przeziębieniach

Miód malinowy w postaci płynnej ma kolor jasnożółty natomiast po skrystalizowaniu przybiera żółtobiałą barwę. Polecany jest przy przeziębieniach, ponieważ wykazuje działanie napotne, rozgrzewające i przeciwgorączkowe. Oprócz tego, że miód malinowy sprawdza się w przypadku przeziębień stosuje się go również przy zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego oraz chorobach serca.

3. Miód koniczynowy – przydatny przy problemach z układem moczowym

Miód koniczynowy to jeden z najrzadszych miodów. Dlatego ciężko spotkać go w sklepie i jeśli zależy nam na jego zakupie będziemy musieli się go trochę naszukać. Jednak patrząc na cenne właściwości miodu koniczynowego warto poświęcić trochę czasu na jego poszukiwanie! Ten rzadki miód powstaje z nektaru koniczyny białej oraz czerwonej. Posiada charakterystyczny aromat oraz lekko kwaskowaty smak. W stanie płynnym ma barwę słomkową natomiast w stanie stałym jego barwa robi się łososiowa. Jego krystalizacja przebiega powoli, a po jej zakończeniu miód ma drobnoziarnistą, gęstą konsystencję. Miód koniczynowy ma działanie napotne i wykrztuśne, więc sprawdzi się w przypadku przeziębień. Ponadto jest polecany w przypadku problemów z układem moczowym, ponieważ działa moczopędnie. Stosuje się go także w leczeniu zaburzeń pracy przewodu pokarmowego oraz w stanach wyczerpania nerwowego.

Rodzajów miodu jest naprawdę wiele dlatego powyższe opisy dotyczą tylko kilku wybranych. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, który z miodów będzie nam najlepiej służył warto zapytać o radę dietetyka. Możemy to zrobić bez wychodzenia z domu, dzięki możliwości zadawania pytań dietetykom przez stronę Kcalmar.com. Jeśli chcemy zadać pytanie, wystarczy wejść na stronę zapytaj dietetyka.