aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot.via wp

Z każdym rokiem systematycznie wzrasta liczba osób, które wymieniają walutę za pośrednictwem Internetu. Jedynie niewielki procent nadal korzysta z transakcji w stacjonarnym kantorze. Ta zauważalna tendencja jednoznacznie kończy erę tradycyjnych kantorów na rzecz internetowej wymiany walut.

Problem wysokich spreadów nie musi Cię dotyczyć

Podstawowa przewaga internetowej wymiany walut polega na tym, że nie jesteśmy w tym przypadku narażeni na spore różnice kursowe. Spread to dysproporcja pomiędzy kursem sprzedaży oraz nabycia waluty. Może ona w stacjonarnych kantorach wynosić nawet do kilkunastu procent. Jeżeli natomiast wymieniasz walutę w kantorze online, możesz liczyć na oszczędności w granicach 6%. Łatwo policzyć, jak wiele można więc stracić, wymieniając kwoty na poziomie kilkunastu – kilkudziesięciu złotych w tradycyjnym kantorze.

Wysokie spready przed wprowadzeniem w 2011 roku ustawy antyspreadowej dotykały w głównej mierze kredytobiorców. Nie mogli oni bowiem spłacać zobowiązania poza bankiem i ponosili ogromne koszty przewalutowania. Dzisiaj zwłaszcza za sprawą kantorów internetowych wreszcie nie muszą przepłacać. Tym bardziej, że podmioty je obsługujące posiadają atrakcyjne oferty promocyjne. Przykładem na to jest oferta https://internetowykantor.pl, która zapewnia frankowiczom w ramach usługi Planera Kredytowego kursy objęte marżą o 33% niższą w zestawieniu ze standardową ofertą.

 

Przelewy również nie muszą kosztować

Wymiana waluty online nie jest obarczona żadnymi dodatkowymi opłatami. Wystarczy jedynie założyć konto walutowe (najczęściej są one bezpłatne) w takiej samej walucie, na jaką zamierzamy wymienić pieniądze.

 

Które rozwiązanie jest bezpieczniejsze?

Nie do końca potrafisz jednak zaufać kantorom działającym w Internecie? Obawiasz się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy oraz danych osobowych? Musisz więc wiedzieć, że internetowe kantory posiadają analogiczne zabezpieczenia jak banki. Należy do nich zaliczyć zwłaszcza system autoryzacji SMS oraz certyfikat SSL (Extended Validation). Przed dokonaniem rejestracji na stronie e-kantoru upewnij się więc, czy w polu adresu przeglądarki jest widoczna grafika kłódki oraz szyfrowany protokół „https”. Sprawdź poza tym, czy podmiot oferujący usługę elektronicznej wymiany walut został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), a także czy podlega Komisji Nadzoru Finansowego. Powinien również spełniać normy GIODO dotyczące ochrony danych osobowych.

W przypadku kantoru stacjonarnego narażasz się na szereg niebezpieczeństw. Przede wszystkim Twoje pieniądze w drodze do kantoru mogą zostać skradzione lub zagubione. Jeżeli mieszkasz z dala od centrów dużych miast, zapewne zmarnujesz także wiele cennego czasu, aby znaleźć konkurencyjną ofertę. Tak czy inaczej, kursy będą znacznie mniej atrakcyjne w porównaniu do kantorów online. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz chętniej wybierają wymianę walut online.