aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Stanisław Wyspiański to wyjątkowa i nietuzinkowa postać. Ten wszechstronnie uzdolniony artysta, działający w epoce Młodej Polski, dzielił swoje talenty pomiędzy dziedzinę literatury, architektury, scenografii i grafiki. Choć żył zaledwie 38 lat, pozostawił po sobie bogate dziedzictwo. Zdecydowanie nie warto zawężać wiedzy o nim jedynie do roli twórcy omawianego na lekcjach polskiego Wesela.

 

Człowiek renesansu. Wyspiański jako dramaturg na stałe związany z Krakowem
Stanisław Wyspiański jest znany maturzystom przede wszystkim jako autor Wesela. Więcej na temat lektury znajdziesz na stronie internetowej http://wesele.klp.pl/a-5984.html Dla lepszego zrozumienia dramatu, jak i samej postaci, tak ważnej dla polskiej kultury, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat pisarza.
Stanisław Wyspiański urodził się i zmarł w Krakowie. Był synem rzeźbiarza, co mogło mieć wpływ na wybór artystycznej drogi. Swoją twórczością wpłynął na klimat miasta końca XIX i początku XX wieku, na zawsze je odmieniając. Dla lepszego zrozumienia twórczości Wyspiańskiego, warto wybrać się do grodu Kraka. W wielu miejscach artysta pozostawił po sobie swój ślad.
Z kolei w podkrakowskich Bronowicach, w dworze zwanym Rydlówką, w 1900 roku miało miejsce prawdziwe wesele Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, na którym świadkiem był Wyspiański właśnie. To doświadczenie zainspirowało go do stworzenia słynnego dramatu, omawianego na lekcjach języka polskiego.

Twórczość plastyczna Wyspiańskiego, którą powinieneś znać
Jednym z najpopularniejszych dzieł jest Helenka – pastel powstały na przełomie wieków, w 1900 roku. Dużą popularnością cieszy się też Macierzyństwo, które można dziś zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wyspiański w swojej twórczości plastycznej w ogóle chętnie sięgał po motywy dzieci karmionych przez matkę. Często malował też krakowskie Planty czy widok z okien swojej pracowni.

Wybitne witraże Wyspiańskiego. Znajdziesz je w Krakowie
Wyspiański zasłynął też wyjątkowej urody witrażami i polichromiami. Warto wiedzieć, że zaprojektował 36 kwater witraży do kościoła Mariackiego w Krakowie. Przy tym projekcie współpracował z Józefem Mehofferem. Wyspiański wykonał również projekt witrażu Stań się do kościoła Franciszkanów w Krakowie.

Wyspiański jako projektant okładek i grafik
Warto wiedzieć, że Wyspiański zaprojektował m.in. okładkę czasopisma „Rocznik Krakowski”, a także projekt okładki własnej książki, do wydania Wesela z 1902 roku. Tworzył też ilustracje, litografie, winiety czy typografie artystyczne.