aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Koniec sierpnia to najlepszy czas na skompletowanie wyprawki szkolnej. Zobaczmy, co warto kupić, aby nasza pociecha mogła uczyć się w komfortowych warunkach, rozwijała swoje zdolności plastyczne i ćwiczyła sprawność na lekcjach wychowania fizycznego. Czego nie może zabraknąć w szkolnej wyprawce?

 

Jaki plecak do szkoły wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Początek szkoły otwiera nowy rozdział w życiu pierwszoklasisty. Dziecko uczy się przebywać w rówieśniczym gronie, rozwija się intelektualnie i społecznie. Zawiera pierwsze przyjaźnie i nabywa pierwsze szkolne doświadczenia.
Wyprawkę do szkoły rozpoczynamy od wyboru plecaka. Powinien on mieć na tyle lekką konstrukcję, aby nie obciążać pleców dziecka. Poszukując plecaka idealnego, musimy zwrócić uwagę na regulowaną długość szelek. Ważny są także usztywniane plecy teczki, które sprawią, że poszczególne przedmioty nie będą uwierać naszego dziecka. Dobrze, jeśli plecak posiada przegródki – łatwiej wtedy oddzielić strój na w-f od książek.
Niektórzy rodzice decydują się na wybór plecaków-walizek, mających wysuwany stelaż z rączką i kółkami.

Wybieramy zeszyty i piórnik do szkoły
Na wyposażeniu plecaka powinny znaleźć się oczywiście zeszyty – te w kratkę, linię i czyste, w zależności od wytycznych nauczycieli. Warto pamiętać, że choć zeszyty w twardej okładce są bardziej wytrzymałe, ważą znacznie więcej od tych w miękkiej oprawie. Niezbędny będzie też piórnik, a w nim długopis, ołówek, gumka do ścierania, korektor, linijka i kredki.

Co jeszcze przyda się pierwszakowi do szkoły?
W rzeczywistości szkolnej przyda się także worek na buty, no i oczywiście obuwie na zmianę. Niezbędny jest także wygodny strój na w-f.
Praktyczną sprawą może okazać się również lunchbox, czyli pojemnik na drugie śniadanie, który zapobiegnie wysypywaniu się jedzenia na zeszyty i książki.

Z plastyką za pan brat. Co przyda się dziecku w czasie zajęć plastycznych?
W pierwszej klasie dzieci dużo rysują i wycinają, a zajęcia plastyczne przeplatają się z nauką pisania i czytania. Do tego typu zajęć przyda się blok rysunkowy, kredki, farby, pędzelki, nożyczki i klej w sztyfcie. Pomocna może okazać się też plastelina, bibuła i kolorowy papier. Na początku roku szkolnego nauczyciel na pewno podpowie, jakie akcesoria będą potrzebne i uprzedzi, co należy zabrać z domu konkretnego dnia.

Wśród innych przedmiotów, jakie powinny znaleźć się w wyprawce szkolnej, jest strój galowy. Przyda się on nie tylko na rozpoczęcie roku szkolnego, ale także podczas ślubowania i innych uroczystości.

Więcej praktycznych porad i tekstów o rodzicielstwie znajdziesz na blogu https://mlodytata.pl/blog-parentingowy/.