aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Ciężarne kobiety nie powinny przyjmować żadnych leków, dlatego jesień obfitująca w przeziębienia i inne infekcje, jest dla nich szczególnie trudnym okresem. Najtrudniej przetrwać go ciężarnym, które mają skłonności do chorowania na zapalenie zatok. Jak leczyć tę bolesną dolegliwość w czasie ciąży?

 

Domowe sposoby na zatoki

Kobiety przez cały okres ciąży powinny wystrzegać się stosowania jakichkolwiek leków. Większość specyfików nie powinna mieć szkodliwego wpływu na płód, jednak nie przeprowadza się badań klinicznych na ciężarnych – stąd nieznane są ewentualne skutki uboczne w tym szczególnym dla kobiet stanie. Leki na zapalenie zatok z reguły zawierają pseudoefedrynę oraz ibuprofen, podczas gdy ginekolodzy rekomendują ciężarnym zażywanie paracetamolu. Paracetamol nie wchłania się bowiem do krwiobiegu i tym samym nie trafia do organizmu dziecka.

Kobiety w ciąży mogą leczyć zatoki domowymi sposobami. Inhalacje na zatoki są najskuteczniejszym i najpopularniejszym z nich. Zwykle wykonuje się je przy użyciu soli fizjologicznej lub wody z dodatkiem soli kuchennej bądź olejku eterycznego. Inhalacje z soli fizjologicznej przynoszą najlepsze efekty, gdy do ich przygotowania wybierze się roztwór 10%. Jeżeli nie ma się w domu inhalatora, można udrożnić zatoki w tradycyjny sposób. Wystarczy pochylić głowę nad miską z gorącą wodą z dodatkiem soli lub olejku eterycznego, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać nosem oraz ustami ciepłe, nawilżone powietrze. Na stronie http://zamiastl4.pl/inhalacje-skuteczna-pomoc-w-walce-z-przeziebieniem/ można dowiedzieć się, jakie olejki eteryczne warto dodawać do „parówki” pomagającej udrożnić nos.

Inhalacje polecane przez lekarzy

Inhalacje w ciąży są polecane przez lekarzy również na przeziębienie, katar czy nawet kaszel. Strona http://zamiastl4.pl/ informuje także o innych schorzeniach, jakie leczy się poprzez wdychanie leków czy soli fizjologicznej. Skuteczne inhalacje przeprowadza się ponadto, gdy ciężarna cierpi na zapalenie krtani spowodowane obrzękiem wywołanym przez reakcję alergiczną.

Bez względu na to, czy ciężarna kobieta stosuje inhalacje na katar, zapalenie zatok, czy dolegliwości wywołane alergią, może być pewna, iż jest to kuracja w pełni bezpieczna. Dotyczy to także sytuacji, gdy niezbędne jest podanie leków sterydowych ze względu na wystąpienie obrzęku nosa i gardła na tle alergicznym. Lek dociera bowiem dokładnie w miejsce choroby i działa natychmiastowo, co sprawia, że mniejsza dawka farmaceutyku wystarcza, by wyleczyć schorzenie.