aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Większość z nas, gdy słyszy słowo „wiatrówka”, uśmiecha się pod nosem. Jest w tym jakiś niesamowity sentyment do zabawy w strzelanie do puszek, pragnieniu bycia policjantem lub złodziejem lub też zajmowaniem się strzelectwem na sportowo. Co ważne, mamy wielki szacunek do broni uwarunkowany i kinematografią czy też literaturą oraz dość niełatwą historią. Wiatrówka jest pewnego rodzaju substytutem prawdziwej broni, która w Polsce nie jest dostępna dla każdego. I choć nieraz do złudzenia wiatrówka przypomina tę prawdziwą i w nieodpowiednich rękach potrafi być równie groźna, to jednak większość z nas przymyka oko na tę „zabawkę” dla dużych.

 

Zabawa bez kontroli

Nikt nie kontroluje ilości sprzedawanych w Polsce wiatrówek. Nie ma żadnych przepisów, które nakazują rejestrację tego rodzaju broni. Szczególnie w Internecie każdy może kupić zabawkę do strzelania, a wydatek nie jest bardzo duży. Kwitnie również rynek używanych gadżetów. Sam rodzaj sprzedaży w pewien sposób pozwala postawić wiatrówkę na półce z zabawkami. Może też z tego wynika ilość wypadków, które są wynikiem niewłaściwego użycia broni. I moglibyśmy powiedzieć, że każda rzecz w rękach nieodpowiedzialnego człowieka może zrobić krzywdę, ale pod tym względem wiatrówka bywa szczególnie groźna. Często słyszymy przecież o takich zdarzeniach jak strzelanie do ludzi, pojazdów czy zwierząt. Część z nich kończy się poważnymi okaleczeniami, a już samo traktowanie innych jak żywych tarcz zasługuje na krytykę.

Kwestie humanitarne i prawne

Problemy z wiatrówkami wynikają w dużej mierze z pewnj "dziury" w przepisach. W Polsce sprzedaży takiej broni się nie rejstruje, więc praktycznie każdy może taką "zabawkę" mieć w domu. W zwiazku z tym nawet nie wiadomo, ile na rynku wiatrówek jest. Poza osobami, które zajmują się bądź kolekcjonowaniem, bądź mniej lub bardziej profesjonalnym strzelaniem sportowym jest cała rzesza ludzi, którzy powinni mieć zakaz dotykania tego typu sprzętu. Doradcy z http://1rblog.pl/jaka-wiatrowka-jest-najlepsza-ranking-poradnik/ dokładnie informują o tym, że nie wolno strzelać do zwierząt, ponieważ jest to niehumanitarne i skazuje się je na długie cierpienie. Poza tym kłusownictwo jest surowo karane przez prawo i grozi za nie nawet 5 lat pozbawienia wolności. Równie surowo karane jest użycie wiatrówki wobec ludzi. Po pierwsze, oczywiście nie wolno do nikogo strzelać, ale, co najważniejsze, trzeba brać odpowiedzialność za swoja broń. I nawet jeśli musimy wyjść, to nie zostawiać jej bez nadzoru. Jeśli przygotowujemy sobie przestrzeń do strzelania, to musimy ją zabezpieczyć przed wtargnięciem osób trzecich.