aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Istnieją takie wynalazki kulinarne jak „Pomysł na kurczaka” czy „Pomysł na sos”, ale nikt jeszcze nie wynalazł „pomysłu na ogród”. Jak sobie z tym radzić, jeśli masz do dyspozycji pewną przestrzeń, ale nie masz pomysłu na jej urządzenie? Od czego zacząć, gdzie szukać inspiracji do wykonania projektu swojego wymarzonego ogrodu?

 

Ogród wertykalny

Pierwszym etapem każdego projektu jest przeprowadzenie badania wstępnego, z języka angielskiego zwanego researchem. Zatem i tworzenie Twojego wymarzonego ogrodu warto rozpocząć od badania: czy będzie to w ogóle klasyczny ogród horyzontalny, czy raczej wertykalny (przykłady takich można znaleźć tutaj: http://dream-wall.pl/pixel-garden/)? Jeśli dysponujesz małą powierzchnią, może się okazać, że zasadzenie roślin na ścianie będzie dużo lepsze i efektywniejsze niż próba stworzenia kwietnika na małym balkonie.

Zdjęcia ogrodów

Gdy już podejmiesz decyzję, warto przejrzeć katalogi zdjęć z ogrodami, które już zostały urządzone, aby stwierdzić, do której koncepcji Ci blisko, albo wymyślić coś własnego, co połączy zalety wszystkich widzianych przez Ciebie ogrodów i jednocześnie maksymalnie wykorzysta walory posiadanej przez Ciebie powierzchni – wiadomo, że w końcu dużo zależy od tego, czy masz na przykład staw na działce, czy obecnie jest to jednak tylko kilka krzaków na krzyż.

Sklep ogrodniczy

Dobrym pomysłem jest także zajrzenie na stronę sklepu ogrodniczego (na przykład https://dream-garden.pl) i przejrzenie proponowanych produktów: różnorodnych roślin, drzew oraz innych rzeczy, którymi można ozdobić swój wymarzony ogród. Nawet jeśli nic Cię nie zainteresuje, na pewno będzie to dla Ciebie spora dawka inspiracji, dzięki której powstanie ostateczny projekt Twojego wymarzonego ogrodu, w którym popołudniami będziesz się relaksować lub przyjmować gości.

Kosztorys

Następnym etapem jest ustalenie kosztorysu całości i zastanowienie się, w jaki sposób zrealizować cały projekt: czy chcesz samodzielnie pracować np. nad wykopywaniem dziury na staw, czy wolałabyś jednak przekazać to do wykonania specjalistom? Teoretycznie pierwsza opcja brzmi taniej, ale w praktyce może się okazać, że fachowcy wykonają pracę lepiej za niewiele większą sumę, którą wydałabyś na wszystkie materiały czy kombinezony do pracy, nie wspominając już o czasie, który poświęcisz na przekucie swojego projektu w rzeczywistość. Warto także projekt skonsultować z pozostałymi domownikami, być może oni zaproponują inne rozwiązania lub znajdą ciekawe dekoracje ogrodowe? We współpracy tkwi siła, a przydomowy ogród będzie w końcu wspólną własnością.