aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Towarzystwa ubezpieczeniowe w swojej ofercie posiadają kilka polis komunikacyjnych skierowanych do kierowców. Którą z nich zakupić poza obowiązkowym OC? Czym się kierować i na co zwracać uwagę przy ubezpieczaniu auta? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.


Twoje potrzeby
Najważniejszym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę, są Twoje potrzeby. Od czego one zależą? W dużej mierze od Twoich indywidualnych preferencji. Przykładowo, jeżeli obawiasz się o swoje auto i nie możesz spać po nocach, martwiąc się, że ktoś je ukradnie, zakup choćby najtańsze autocasco lub jeszcze tańsze minicasco. Dzięki nim w razie kradzieży otrzymasz odszkodowanie odpowiadające wartości samochodu.
A może bardziej zależy Ci na ochronie przed zdrowotnymi skutkami nieszczęśliwych wypadków? W końcu dochodzi w Polsce do poważnych zdarzeń drogowych tak często, że dla własnego spokoju lepiej się ubezpieczyć przed ich konsekwencjami. W tym celu warto zaopatrzyć się w ubezpieczanie NNW, które zapewnia odszkodowanie w razie poważnych obrażeń fizycznych i psychicznych lub śmierci w efekcie wypadku.
Wartość auta
Aktualna wartość auta w dużym stopniu decyduje o tym, jakie polisy powinieneś i możesz wykupić. Jeżeli jesteś właścicielem drogiego samochodu, którego wycena jest nie mniejsza niż 10 tys. zł, koniecznie zaopatrz się w autocasco. Dzięki niemu w razie kradzieży otrzymasz odszkodowanie równe lub bliskie wartości pojazdu. To kwota zdecydowanie przewyższająca składkę na AC, dlatego nawet nie zastanawiaj się nad wykupieniem tej polisy.
Jeśli natomiast wartość Twojego auta jest znikoma i wynosi kilka tys. zł, a jego wiek przewyższa 10-15 lat, większość firm nawet nie zaoferuje Ci możliwości zakupienia autocasco. W takim przypadku jedynym zabezpieczeniem przed finansowymi skutkami kradzieży samochodu może być wspomniane wcześniej minicasco. Jeśli jednak nie zależy Ci na ochronie ubezpieczeniowej przed kradzieżą, pozostaje Ci najtańsze OC.
Częstotliwość długich wyjazdów
Regularnie wyjeżdżasz w dalekie trasy? Wobec tego rozważ zakup ubezpieczenia assistance, które zapewni Ci odpowiednią pomoc techniczną, serwisową, informacyjną i logistyczną, gdy w trakcie podróży dojdzie do jakichś niespodziewanych zdarzeń. Posiadając polisę assistance, nie pozostajesz zdany na siebie w obliczu poważnych kłopotów w trasie.
Potencjalne zagrożenia
W Twoim rejonie nad zwyczaj często zdarzają się intensywne opady gradu? Mieszkasz w okolicach, które są zagrożone powodzią? A może parkujesz auto na jednej z niestrzeżonych ulic niebezpiecznego osiedla słynącego z regularnych kradzieży? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedź jest twierdząca, to znaczy, że dla własnego spokoju powinieneś zaopatrzyć się w ubezpieczenie autocasco lub ewentualnie minicasco.