aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Strona internetowa niesie informacje, które muszą trafić do odbiorców, aby przyniosła odpowiedni efekt. Trzeba jednak pamiętać, że internauta to osoba raczej leniwa i nie lubi wchodzić na strony, które są dla niego przeładowane informacjami. Wiele osób sądzi, że duża ilość atrakcyjnej grafiki przyciągnie oko odwiedzającego. Nic bardziej błędnego.

Nadmiar bardziej może zaszkodzić niż ascetyczne podejście do strony. Strona internetowa, nie zależnie czy jest to strona firmowa czy osobista musi być przejrzysta. Powinna być wizytówką jej właściciela. Dlatego konieczne jest odpowiednia jej konstrukcja, która umożliwi proste poruszanie się w celu odnalezienia interesujących informacji.

Nawigacja prosta i skuteczna.

Menu nawigacyjne – czyli zakładki są stworzone po to, aby przeprowadzić odwiedzającego przez zawartość strony w taki sposób, by nie potrzebował dodatkowej pomocy. Nawigacja po stronie internetowej musi być prosta i przejrzysta. Dlatego projektant zajmujący się projektowanie strony, powinien dołożyć wszelkich starań by strona była skonstruowana w taki sposób, by opracowanym układem graficznym umożliwić odwiedzającemu stronę bezbolesną podróż po stronie. Zakładki jakie będą umieszczone na stronie również muszą do tego się przyczynić. Żaden odwiedzający stronę nie będzie tracił czasu na szukanie zakładek , ani na zastanawianiu się do czego one prowadzą. Ilość zakładek nie jest z góry określona - tłumaczy expert z firmy http://pollyart.pl/ Tak naprawdę zależy od rodzaju strony. Jednak pamiętać trzeba, że zbyt wielka ich liczba powoduje, lub może spowodować brak przejrzystości strony.

Nic nie jest takie proste jak się wydaje.

Graficy, którzy konstruują strony internetowe, często próbują wytłumaczyć, do czego służą przyciski nawigacyjne, jak się będą otwierać poszczególne podstrony. Z założenia wygląda to bardzo prosto, ale praktyka wykazuje, ze skonstruowanie przejrzystego menu nawigacyjnego dla wielu grafików jest jeszcze trudne. Nie ułatwiają tego również sami klienci, którzy podczas zamawiania żądają umieszczenia zbyt wielkiej ilości zakładek, lub zbyt skomplikowanych. Tak naprawdę strona miso mieć cztery podstawowe zakładki:

  1. „O nas” – w tej zakładce osoba, która odwiedza stronę, będzie miała okazję zapoznać się właścicielem strony. Jeśli właścicielem jest firma, to najczęściej umieszcza się tu krótką notatkę o jej profilu działania, jej historią oraz wszystkimi istotnymi dla klienta informacjami o firmie.
  2. „oferta” – ta zakładka powinna ułatwić potencjalnemu klientowi zapoznanie się z aktualną ofertą. Dobrze jest, jeśli strona do której przekierowuje zakładka, zawiera prezentację produktów lub też usług jakie firma oferuje. Nie można zapominać, że nawigacja po stronie musi być prosta. Dlatego, kiedy oferta firmy jest bardzo bogata warto pomyśleć o stworzeniu katalogu produktów lub usług w formie podstron. Takie rozwiązanie ułatwia bardzo pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.
  3. „Kontakt” – to najmniej doceniana zakładka przez klientów. Jest to poważny błąd, gdyż jest to najczęściej używana przez odwiedzających strony zakładek. Dzięki tej zakładce każdy, kto jest zainteresowany może ustalić bardzo szybko lokalizację firmy, jej adres mailowy oraz numery kontaktowe. W przypadku stron firmowych pod tą zakładką powinny się również znaleźć niezbędne informacje jak REGON, NIP oraz rachunek bankowy potrzebny do rozliczeń. Bardzo dobrym posunięciem wydaje się umieszczenie w tym miejscu również odnośników do komunikatorów sieciowych lub do stron na portalach społecznościowych. Rola zakładki kontakt jest bardzo duża. Wbrew pozorom nie służy ona jedynie do przekazania informacji o sposobie kontaktowania się z firmą, ale służy ona do wzbudzenia w kliencie zaufania do firmy. Pokazuje bowiem, że firma jest, istnieje, ma swoją siedzibę można się z nią kontaktować w przeróżny sposób. Nie należy zapominać, ze w dalszym ciągu większość klientów woli zakupy w realnym świecie, ma bowiem większe zaufanie do firm, sklepów do których może wejść porozglądać się nawiązać kontakt fizyczny.
  4. „Przycisk CTA” – brak takiego odnośnika w menu nawigacyjnym, to w wielu przypadkach prawdziwy strzał w przysłowiowe kolano. CTA jest zaproszeniem do interakcji z użytkownikiem. Przyciski „kup mnie”, „zobacz demo” „sprawdź nas” „zarezerwuj teraz” to właśnie tego rodzaju przyciski Cal the Action (CTA)

Zbyt wiele - źle.

Podczas projektowania strony można popełnić wiele błędów, które spowoduję, ze strona przestanie być czytelna. Również podczas projektowania zakładek mogą one się zdarzać. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć zbyt wielką liczbę zakładek lub też stosowanie zbyt skomplikowanego menu wielopoziomowego. Warto czasem się zdać na doświadczenie osoby projektującej i uniknąć zbyt wielu błędów, które spowodują, że strona zamiast zapraszać będzie odstraszała.