aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via lh

Każdy właściciel auta wie, jak ważne są ubezpieczenia samochodowe. Niektóre z nich są obowiązkowe, zaś pozostałe najczęściej opłacamy w trosce o nasze „cztery kółka”. Ich cena zależy głównie od wieku kierowcy, doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, rodzaju i wieku auta itp.

Ubezpieczenie obowiązkowe

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego – w tym także samochodu – musi każdego roku płacić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli tzw. OC. Tym samym dana osoba jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej, za ewentualne szkody związane z ruchem pojazdu. To ubezpieczenie zapewnia ponadto pokrycie szkód poniesionych przez osoby poszkodowane.

Im starszy jest kierowca i posiada większe doświadczenie w prowadzeniu samochodu, tym płaci mniej. Analogicznie im posiadacz auta jest młodszy i ma mniejszy staż za kierownicą – płaci więcej. W wielu firmach ubezpieczeniowych istnieje grupa tzw. podwyższonego ryzyka. Są to na ogół kierowcy, który dopiero ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 25, 26 roku życia.

Autocasco

Czym jest tzw. AC? Otóż jest to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które może płacić (każdego roku) właściciel samochodu, czy też np. motocykla. Obejmuje ono tzw. zdarzenia losowe. Dzięki niemu chronimy auto w wypadku kradzieży, zniszczenia, mniejszego uszkodzenia itp. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje oferty rozszerzone lub podstawowe. Wszystko zależy od tego do jakiego stopnia klient chce ubezpieczyć samochód.

Ubezpieczenia Autocasco są najczęściej wykupywane ze względu na kradzież pojazdów. Ich wysokość często zależy od wieku samochodu, sposobu garażowania (czy np. mamy do dyspozycji własny garaż, czy też auto w nocy znajduje się na ulicy), ale także od marki i modelu pojazdu. Zdarzają się również losowe zdarzenia, takie jak np. przerysowanie boku samochodu, wgniecenie (np. podczas wichury może spaść na niego gałąź) itp.

Ubezpieczenia dla firm

Bardzo często zdarza się, że do firm ubezpieczeniowych zgłaszają się właściciele firm, którzy chcą ubezpieczyć swoją flotę samochodową. Takie osoby wybierają najczęściej specjalne pakiety, które zapewniają im zniżkę. Często warto połączyć ze sobą kilka ubezpieczeń, aby na końcu nasz rachunek nie był przesadnie wygórowany. W tym przypadku działa bardzo prosta zasada – im więcej produktów kupisz, tym otrzymasz większą zniżkę.

Ubezpieczenia dla oldtimerów

W wielu krajach na świecie bardzo popularnym zjawiskiem stało się rejestrowanie samochodów zabytkowych. W Polsce to zjawisko jest jednak jeszcze stosunkowo rzadkie. Właściciele takich pojazdów często decydują się na wykup dobrego ubezpieczenia, gdyż nie chcą, aby tak pięknym samochodom, przydarzyła się jakaś nieciekawa przygoda. Co ciekawe, np. mieszkając w Polsce, można taki pojazd przykładowo zarejestrować na terenie Wielkiej Brytanii. Istnieją tam bowiem specjalne ubezpieczenia zwane classic car insurance. Jest to oferta, która zadowoli niemal wszystkich właścicieli tzw. aut kolekcjonerskich.