Z Dąbrówką po Ziemi Kamiennogórskiej

Dąbrówka

Podczas corocznej imprezy Zlot Krasnali odbywającej się na terenie Głazów Krasnoludków we wsi Gorzeszów, miało miejsce podsumowanie i prezentacja projektu realizowanego przez Gminę Kamienną Górę pt.: Poznaj region wspólnie z Dąbrówką. Edukacja regionalna dla najmłodszych.

Dąbrówka - cz. 17

Dąbrówka
 

Kamienna Góra została założona na prawie magdeburskim i prawa miejskie otrzymała z rąk księcia Bolka I Surowego w 1287 r. W herbie miasta widnieje fragment zamku i murów obronnych oraz rycerz.

Dąbrówka - cz. 16

Dąbrówka
 

W Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich w Krzeszowie znajduje się tumba grobowa księcia Bolka II Małego, który fortelem podobnym do Konia trojańskiego, odbił w 1348 r. gród Straża z rąk czeskiego króla Karola IV Luksemburskiego. Jak nazywa się obecnie miasto, zwane w średniowieczu Strażą?

Dąbrówka - cz. 15

Dąbrówka
 

W okresie II wojny światowej pod Kamienną Górą Niemcy rozpoczęli wykuwanie sztolni i szybów, które miały być przeznaczone na podziemną fabrykę. Przy pracach kopalnianych pracowali więźniowie fili obozu Gros Rosen, który znajdował się na terenie miasta. Dziś fragment podziemi udostępniony jest do zwiedzania.

Dąbrówka - cz. 14

Dąbrówka
 

Co roku w lipcu na Głazach Krasnoludków odbywa się Zlot Krasnali. To rodzinna, plenerowa impreza organizowana przez Gminę Kamienną Górą. Dzieci biorące w niej udział przebierają się za skrzaty i krasnale, biorą udział w zabawach i konkursach. A ten najważniejszy, to konkurs na najlepsze przebranie.

Dąbrówka - cz. 13

Dąbrówka
 

W okolicy Gorzeszowa znajduje się zgrupowanie skał, które ciągnie się na długości 1,1 km, a ich szerokość nie przekracza 200 m. Skały są objęte rezerwatem przyrody, a natura wyrzeźbiła je w najdziwniejsze kształty. Nazywają się Skałkami Gorzeszowskimi. Popularna nazwa tych skał jest inna, jaka?

Dąbrówka - cz. 12

Dąbrówka
 

Czy wiesz, że...?
Marciszów w XIX w., w okresie rozwoju kolei, stał się jednym z większych węzłów kolejowych w Sudetach. Budynek dworca wybudowano w 1867 r., kiedy otworzono linię łączącą Jelenią Górę z Wałbrzychem. Dworzec jest murowano-szachulcowy.

Dąbrówka - cz. 11

Dąbrówka 

Czy wiesz, że?
W 1707 roku w Chełmsku Śląskim zostały wybudowane dwa drewniane zespoły domów dla tkaczy lnu i adamaszku. Domy tkaczy nazwano: 7 Braci i 12 Apostołów. Do dziś można je podziwiać, choć nie przetrwały w komplecie.

Dąbrówka - cz. 10

Dąbrówka

Czy wiesz, że...?
Region Ziemi Kamiennogórskiej od wieków słynął z uprawy lnu. Mieszkańcy okolicy utrzymywali się z tkania lnianych płócien. Niewielkie warsztaty tkackie mieściły się w niemal każdym domu. Jak nazywa się wieś, w której znajdują się Domy Tkaczy?

Dąbrówka - cz. 9

Dąbrówka

Czy wiesz, że...?
Fresk to technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu farbami na mokrym tynku. To jedna z najtrudniejszych technik i jednocześnie należy do najtrwalszych. Na terenie Ziemi Kamiennogórskiej freski można oglądać w kościele św. Józefa w Krzeszowie i na ścianach pałacu w Ciechanowicach.

Reklamy nie stanowią oferty handlowej w myśl prawa. O szczegóły pytaj sprzedawców. Portal powiatowa.info nie odpowiada za formę i treść ogłoszeń, reklam i tekstów zleconych.