aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 13 czerwca 2017 roku uczniowie klasy V F ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę szlakami turystycznymi Rudaw Janowickich. Młodzi turyści wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Aktualizacja 26.06.2017.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Oryginalna informacja

Po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” do Leszczyńca i zapoznaniu się z przebiegiem trasy wycieczki kamiennogórscy uczestnicy wycieczki zobaczyli dwa kościoły. Przy kościele św. Bartłomieja z XVI w. rośnie POMNIK PRZYRODY CIS. Drugi barokowy kościół św. Jana Nepomucena z połowy XVIII w. został wzniesiony przez ewangelików. Wędrując przez Leszczyniec czarnym szlakiem turystycznym młodzi turyści dotarli do tablicy informacyjnej RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 r. na obszarze 15.705 ha wraz z otuliną o powierzchni 6.600 ha. Rudawski Park Krajobrazowy jest jednym z 12-tu parków krajobrazowych istniejących na terenie województwa dolnośląskiego. W górnej części wsi zobaczyli ponadto dobrze zachowane ruiny wapiennika z XIX w. Zwiedzane przez nich pasmo górskie objęte są również inną z form ochrony przyrody jaką jest SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” – RUDAWY JANOWICKIE. Po krótkim odpoczynku na Rozdrożu pod Bobrzakiem za czerwonymi znakami Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr. Mieczysława Orłowicza dotarli do Przełęczy pod Bobrzakiem skąd czerwono-żółte znaki turystyczne doprowadziły ich do malowniczej grupy granitowych skałek - Konie Apokalipsy. Następnie po kilkuminutowym górskim spacerze podeszli na najwyższe dwuszczytowe wzniesienie Rudaw Janowickich – Skalnik (945 m.n.p.m.). Na platformie widokowej na Małej Ostrej (943 m.n.p.m) mogli podziwiać krajobraz okolicznych pasm górskich: Karkonoszy z najwyższym szczytem Śnieżką, Rudaw Janowickich z Sokolimi Górami, Gór Kaczawskich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Po zrobieniu sobie zdjęcia na Małej Ostrej porywisty, zimny wiatr skłonił ich do szybkiego zejścia ze szczytu.

Swoją turystyczną wędrówkę kontynuowali już za zielono-niebieskimi znakami docierając do letniskowej wsi Czarnów, gdzie obok dawnego schroniska PTTK „Czartak” zrobili sobie dłuższy odpoczynek Przed „Czartakiem” rośnie kolejny na trasie górskiej wędrówki POMNIK PRZYRODY – KLON JAWOR. Stąd obok śladowych ruin dawnego wapiennika doszli do Starego Traktu Kamiennogórskiego – historycznej drogi jezdnej łączącej na przełomie XVIII/XIX w. Kotlinę Jeleniogórską z Kotliną Kamiennogórską przez Rudawy Janowickie. Dalszą wędrówkę wytyczał im czarny szlak biegnący do Pisarzowic. W tej miejscowości młodzi adepci turystyki górskiej zobaczyli jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo-parkowych naszego powiatu z klasycystycznym pałacem z XIX w. z zabytkowym parkiem podworskim, w którym rośnie m.in. okazały POMNIK PRZYRODY - JESION WYNIOSŁY, którego obwód w pierśnicy (na wysokości 1,30 m) wynosi 630 cm. Następnie niebieskim szlakiem, po przekroczeniu Żywicy, powędrowali m. in. obok zakładu przerobu dolomitów, w kierunku Kamiennej Góry, gdzie zakończyli swoją 6-godzinną wycieczkę po Rudawach Janowickich.


Młodzi turyści podczas pieszej wycieczki zdobyli po 19 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 16 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 6 pkt. na Regionalną Odznakę Krajoznawczą.

Opiekunami młodzieży byli: Ewa Skotarczak – wychowawczyni klasy, Anna Skrzydlewska i Marcin Tadeusz – rodzice, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez